Боротьба з корупційними практиками в усіх сферах суспільних відносин вимагає ефективної розбудови інституту викривання в країні та запровадження дієвих стандартів захисту викривачів.
Про це під час четвертої щорічної конференції «Викривачі корупції в Україні: успіхи та виклики» розповів Голова Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Віктор Павлущик.
“Інститут викривання в Україні відійшов від негативного сприйняття, продиктованого радянською парадигмою. Наразі ми говоримо про викривачів як активних, сміливих і хоробрих людей. Згідно з даними соціології, 73% українців вважають корупцію другою за значущістю проблемою в державі, при цьому реально стикалися з нею 19%. Тобто є великий відсоток людей, які не стикалися з корупцією, але не толерують її і мають волю і прагнення до змін”, - зауважив Голова НАЗК.
Він підкреслив, що викривання вимагає також стимулюючих дій з боку держави, тому Державна антикорупційна програма визначає низку відповідних заходів.
Віктор Павлущик зауважив, на сьогодні до Єдиного порталу повідомлень викривачів підключено понад 3 тисячі організацій, всього очікується підключення понад 90 тисяч з усіх регіонів країни. Функціонал порталу забезпечує анонімність і конфіденційність викривачів, наразі його мета не в масовості повідомлень, а в формуванні культури викривання, яка передбачає поступове зменшення проявів корупції на всіх рівнях.
Заступник Голови НАЗК Ярослав Любченко додав, що ДАП визначає три основні проблеми інституту викривання, що на сьогодні залишаються актуальними, та передбачає конкретні заходи для їх вирішення.
“НАЗК розробило, а Уряд затвердив, загальнодержавну Комунікаційну стратегію у сфері запобігання корупції, яка передбачає низку заходів, покликаних стимулювати розвиток інститут викривання та повагу до викривачів у суспільстві. У грудні 2023 року на конференції держав-учасниць Конвенції ООН проти корупції ми представили “Посібник керівника”, де окрему увагу приділили темі викривання в середині організації. Запроваджено також низку онлайн-курсів, які надають необхідну базу знань для викривачів і суб’єктів уповноважених на розгляд їх повідомлень”, - розповів Ярослав Любченко.
Він наголосив, що для розбудови інституту викривання аналізується досвід та моделі роботи у цій галузі різних країн.
Спікерами конференції також стали юридичний радник «Transparency International Ukraine» Олександр Калітенко, народний депутат України, голова комітету з питань свободи слова Верховної ради України Ярослав Юрчишин, міжнародні експерти Том Девайн, Сьюлетт Дрейфус, Девід Банісар, судді Верховного суду Мирослава Білак і Олександра Яновська, юрист, директор ГО «Трудові Ініціативи Георгій Сандул, адвокат, громадський діяч, військовослужбовець Масі Найєм, керівник Міждисциплінарного науково-освітнього центру протидії корупції в Україні Національного університету «Києво-Могилянська академія» Оксана Нестеренко. Учасники обговорили проблеми ефективної роботи Єдиного порталу викривачів та захисту осіб, що повідомили про корупцію, викривання у військовій сфері й захисту військовослужбовців, імплементації міжнародних стандартів у нормативно-правову базу з питань викривачів, запровадження законодавчих ініціатив, спрямованих на ефективну роботу інституту викривання в Україні.
Нагадаємо, 6 вересня 2023 року НАЗК запустило Єдиний портал повідомлень викривачів, на якому громадяни можуть повідомляти про факти корупції.
Довідково:
Організатори конференції – Міждисциплінарний науково-освітній центр протидії корупції НаУКМА (ACREC) і Національне агентство з питань запобігання корупції. Захід став можливим за фінансової підтримки Міжнародного Фонду «Відродження».
Відеозапис конференції за посиланням.