НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Заходи Державної антикорупційної програми у секторі оборони: стан виконання і виклики 

19.06.2024

75 антикорупційних заходів у секторі оборони передбачає Державна антикорупційна програма на 2023-2025 роки (ДАП). Їх реалізація  має вирішити п'ять ключових проблем у сфері. Зокрема, це неефективне розпорядження землями оборони, непрозорість закупівель товарів і послуг, корупційні ризики при формуванні кадрової політики, неефективна модель контролю продукції оборонного призначення, зловживання під час забезпечення військовослужбовців житлом. Перші результати  виконання заходів ДАП обговорили представники Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), органів влади, аналітичного центру StateWatch і громадськості. 

За результатами моніторингу НАЗК усіх заходів ДАП  органи влади виконали повністю або частково майже 25% її заходів. У секторі оборони (пункт 2.6 ДАП) цей показник є дещо нижчим: з 75 заходів повністю або частково виконано 12 заходів (16%). З тих, що мали бути виконані протягом періоду з березня 2023 року по березень 2024 року у секторі оборони, повністю або частково виконано третину заходів.

Заступник Голови НАЗК Ярослав Любченко наголосив на важливості виконання антикорупційних заходів для інтеграції до ЄС і НАТО.  «НАЗК використовує різноманітні інструменти для запобігання корупції та розбудови доброчесності у секторі оборони, зокрема проводить антикорупційну експертизу проектів нормативно-правових актів; здійснює аналіз корупційних ризиків та надає рекомендації щодо їх усунення, координує роботу органів влади щодо виконання ДАП тощо. Важливо залучати партнерів з громадського сектору для моніторингу стану виконання антикорупційних заходів у секторі оборони, зокрема у сфері публічних закупівель», – зазначив Ярослав Любченко. 

Заступник Міністра оборони України Станіслав Гайдер розповів про інституційні зміни у відомстві, які сприятимуть зменшенню корупційних ризиків. «Міністерство оборони визначило серед пріоритетів роботу, яка стосується трансформації відомства та побудови нових механізмів взаємодії як координатора сил оборони»,  — підкреслив Станіслав Гайдер. 

Він  нагадав, що міністерство впроваджує зміни в системі оборонного планування та оптимізацію процесів. «Серед пріоритетів — ті, що спрямовані на зменшення корупційних ризиків у Міноборони. Також запроваджено Раду донорів з інституційних реформ та проєкт щодо консультацій з громадськістю з приводу ключових політик міністерства», — зазначив заступник Міністра. 

Керівник Департаменту антикорупційної політики НАЗК Дмитро Калмиков зауважив, що виконання  заходів ДАП – ключовий барометр реформ, не лише антикорупційних, але й всіх інших, необхідних  для євроінтеграції та виконання міжнародних зобов'язань України.  «Важливо здійснювати як державний контроль, так і  громадський. Він забезпечує належний та неупереджений розгляд аналізу виконання кожного заходу.», — додав Дмитро Калмиков. 

Команда аналітичного центру StateWatch презентувала результати громадського моніторингу виконання оборонних заходів ДАП за період з березня 2023 до березня 2024 рр. 

За даними моніторингу, майже 40% заходів ДАП виконано частково, 3% – у повному обсязі, а близько 58% залишаються не імплементованими. Окрім безпекових ризиків, аналітики відзначили брак фінансування та проблеми взаємодії між співвиконавцями як основні причини затримки в реалізації програми.

«Наявність корупційних ризиків у секторі безпеки й оборони унеможливлює реалізацію оборонного потенціалу України сповна. Міжнародні партнери наголошують на тому, що ми повинні неухильно виконувати заходи Державної антикорупційної програми. Адже вона є дороговказом для органів влади, щоб ліквідувати умови виникнення корупції», – зауважила керівниця аналітичного центру StateWatch Анастасія Химичук. 

Про запропоновані зміни до Державної антикорупційної програми в оборонному секторі розповіла керівниця Управління формування політики доброчесності у сфері безпеки та оборони НАЗК Марина Бариніна. Вона наголосила, що ключові зміни враховують складність ситуації в державі, особливості діяльності та спроможності Міністерства оборони реально виконати поставлені завдання. 

Кожен може побачити прогрес виконання заходів у секторі оборони в Інформаційній системі моніторингу реалізації державної антикорупційної політики за посиланням.

З моніторинговим звітом StateWatch можна ознайомитися за посиланням. 

Відеозапис обговорення за посиланням. 

Захід проведено за підтримки Спеціального радника з питань оборони посольства Великої Британії в Україні, яку імплементує EDGE Foundation та StateWatch.

Останні новини

18.04.2025
11:18
Представники НАТО підтримали план НАЗК щодо виконання рекомендацій Стратегічного огляду системи оборонних закупівель України
10:00
Усунення ризиків у закупівлях та вдосконалення роботи антикорупційних підрозділів: підсумки візиту НАЗК на Полтавщину
17.04.2025
17:26
Повні перевірки декларацій посадовців МСЕК: завершено 11 перевірок, виявлено недостовірні відомості на 58,2 млн грн та незаконне збагачення на 16,4 млн грн
09:55
Повна перевірка декларації керівниці Хмельницького МСЕК: виявлено порушення на майже 35 млн грн
15.04.2025
15:22
НАЗК запрошує до обговорення законопроєкту щодо автоматизації подання фінансової звітності учасників референдумів
15:20
НАЗК запрошує взяти участь у обговоренні проєкту наказу щодо видалення кандидатських декларацій з Реєстру
14.04.2025
18:02
МВФ підтримує збереження напряму моніторингу способу життя, який реалізує НАЗК
11.04.2025
14:02
Перезавантаження митниці й закупівлі Міноборони: НАЗК з початку року провело моніторинг понад 800 актів та 40 антикорупційних експертиз законодавства
10.04.2025
19:04
Корупційні ризики під час відбудови та експертна підтримка майбутньої антикорстратегії: Голова НАЗК обговорив зі Світовим банком розширення співпраці
16:18
Повні перевірки декларацій за березень: НАЗК виявило порушення на понад 234 млн грн
11:30
Портал викривачів: оцінка користувачів та плани подальшого вдосконалення
09.04.2025
16:15
7,8 млн грн стягнули в дохід держави з харківського поліцейського за матеріалами НАЗК
12:02
Перевірка організації роботи щодо запобігання корупції в Держрибагентстві: ініційовано п’ять розслідувань
08.04.2025
12:57
Моніторинг способу життя за перший квартал 2025 року: незаконне збагачення на 117 млн грн і цивільна конфіскація на 51,3 млн грн
07.04.2025
18:13
НАЗК представило план заходів для усунення корупційних ризиків в тилових закупівлях для ЗСУ
04.04.2025
17:00
Цивільна конфіскація понад 5 млн грн: у депутата селищної ради Київщини можуть конфіскувати автівки та земельні ділянки
15:32
НАЗК почне перевірку декларацій за 2024 рік у травні
15:09
НАЗК запустило новий онлайн-курс про конфлікт інтересів «Спільна робота близьких осіб»
14:38
НАЗК модернізувало та створило нові антикорупційні інструменти під час війни - Віктор Павлущик
02.04.2025
12:45
Квартири, авто та будинок в Іспанії: НАЗК виявило ознаки незаконного збагачення на понад 81 млн грн у депутата Одеської міськради та його сім’ї
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua