НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Відновлення декларування: чи треба декларувати житло за кордоном?

30.10.2023
Відновлення декларування: чи треба декларувати житло за кордоном?

Через повномасштабне вторгнення росії багато українців були змушені залишити територію України в пошуках безпечного місця. У  зв'язку з цим у декларантів виникає питання: чи треба декларувати житло за кордоном? А якщо треба, то як? 

Закон України “Про запобігання корупції” зобов’язує відобразити в декларації відомості про об’єкти нерухомості, що належать суб’єкту декларування та членам його сім’ї на праві приватної власності або знаходяться у них в оренді чи на іншому праві користування (п. 2 ч. 1 ст. 46 Закону).

Звільнення від обов’язку декларувати житло за кордоном, яким українці користуються під час війни, Законом не передбачено. 

Чи можна не зазначати місце проживання членів сім’ї за кордоном з міркувань безпеки?

На період до припинення або скасування воєнного стану декларант має право зазначити в декларації відомості лише про країну та регіон або іншу адміністративно-територіальну одиницю найвищого рівня (за наявності) щодо 1 об’єкта нерухомості, за умов, якщо такий об’єкт: 

  • розташований за межами України та 
  • є місцем фактичного проживання члена сім’ї суб’єкта декларування (п. 2-13 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону). 
!!! Водночас декларантам, які скористаються таким правом, обов’язково треба буде не пізніше 90 днів з дня припинення або скасування воєнного стану подати декларації за відповідні звітні періоди з усіма відомостями щодо місцезнаходження об’єкта нерухомості за кордоном, визначеними ст. 46 Закону (п.  2-14 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону).

Звертаємо увагу, що в публічній частині Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання  функцій держави  або місцевого самоврядування, не відображається конфіденційна інформація щодо місця розташування об’єкта нерухомого майна, крім країни.

За яких умов житло за кордоном підлягає декларуванню?

Його слід відобразити в розділі 3 «Об'єкти нерухомості» декларації за загальними правилами, тобто у разі, якщо:

  • житло належить декларанту або членам його сім’ї на праві власності станом на останній день звітного періоду;
  • житло перебувало в їхньому користуванні станом на останній день звітного періоду (за умови, що право користування виникло не менше ніж за 30 календарних днів, що передували останньому дню звітного періоду) або протягом не менше половини днів протягом звітного періоду (ч. 2 ст. 46 Закону).
Для декларацій, які охоплюють весь звітний рік (щорічні декларації з будь-якою позначкою та декларації кандидата на посаду), останнім днем звітного періоду є 31 грудня відповідного року, а половина днів звітного періоду - 183 дні. Для декларації при звільненні останнім днем звітного періоду є дата звільнення.

Як це зробити і які документи варто зібрати, якщо ви користувались не своїм житлом?

Якщо ви або члени вашої сім’ї проживали / проживаєте в квартирі / будинку, який вам не належить на праві власності, відображенню підлягають, серед інших, і відомості про власника такого об’єкта нерухомості. Детальніше читайте  тут

Для коректного заповнення полів розділу 3 «Об'єкти нерухомості» декларації необхідні будуть дані, які можуть міститися, зокрема в: 

  • документах про право власності на квартиру / будинок;
  • документах, що посвідчують особу власника квартири / будинку (у формі декларації є поля про власника об’єкта нерухомості та його ідентифікаційні дані. Без заповнення цих полів або обрання, де це можливо, позначок “Не застосовується”, “Не відомо”, “Член сім’ї не надав інформацію” декларація не збережеться);
  • документах про оренду / користування квартири / будинку.
Застереження! Опублікована вище інформація є чинною станом на дату публікації, може оновлюватися відповідно до змін законодавства та/або доповнюватися на основі запитів користувачів. Радимо орієнтуватися на роз’яснення, викладені у Базі знань (https://wiki.nazk.gov.ua/), адже саме тут вони систематично оновлюються та є найактуальнішими.

Останні новини

23.04.2026
16:30
Повні перевірки декларацій: за 3 місяці 2026 року НАЗК виявило порушення на понад 1 млрд грн
11:25
Україна долучилась до обговорення пріоритетів діяльності Антикорупційної мережі ОЕСР на 2027-2030 роки
22.04.2026
15:00
На Закарпатті депутата судитимуть за недостовірне декларування на понад 13,8 грн та легалізацію доходів, отриманих злочинним шляхом
11:57
Повні перевірки декларацій: депутата Полтавської міськради підозрюють у недостовірному декларуванні криптоактивів
16.04.2026
15:30
Віцепрем’єр-міністр України: Схвалення Антикорупційної стратегії на 2026–2030 роки - один із ключових пріоритетів Уряду
14:37
Депутатів із Полтавщини та Львівщини визнали винними за приховані від декларування статки
15.04.2026
18:27
Міноборони розробило механізм закупівлі оборонних інновацій з урахуванням рекомендацій НАЗК
14.04.2026
17:56
НАЗК попереджає про шахрайські електронні листи від імені Агентства
13.04.2026
12:27
За матеріалами НАЗК історичну будівлю в центрі Львова повернули у власність держави – рішення суду
10.04.2026
13:05
Цивільна конфіскація: АП ВАКС підтвердила законність стягнення у дохід держави понад 5,3 млн грн з експодатківця
09.04.2026
14:46
Антикорупційна стратегія на 2026–2030 роки: шлях від ідеї до комплексного державного рішення
13:33
Елітні авто та комерційна нерухомість: ексочільника міграційної служби Хмельниччини судитимуть за недостовірне декларування
08.04.2026
17:15
З експосадовця податкової інспекції на Львівщині можуть стягнути понад 5.4 млн грн необґрунтованих активів
07.04.2026
17:36
Культура викривання в ОМС: НАЗК із партнерами презентувало результати дослідження
17:00
У родини депутата на Київщині конфіскують понад 5 млн грн необґрунтованих активів
14:20
Україна отримала вищі за середні в ОЕСР оцінки в Огляді антикорупції та доброчесності 2026
12:10
Чинного нардепа підозрюють у незаконному збагаченні майже на 13 млн грн
06.04.2026
14:44
Запрошуємо до обговорення проєкту Антикорупційної програми НАЗК на 2026–2028 роки
13:53
Приховані гектари землі і мільйонні розбіжності: трьох посадовців засудили за результатами контролів щодо повноти заповнення декларацій
10:06
Населення стало рідше стикатися з корупцією в земельній сфері і сервісних центрах МВС, а бізнес — на митниці: результати дослідження НАЗК
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua