Найбільші загрози корупційного характеру на Чернігівщині пов’язані з процесами відновлення інфраструктури, спорудженням оборонних об’єктів та публічними закупівлями. Про це під час робочого візиту до регіону повідомив заступник голови Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Сергій Гупяк.
Команда НАЗК провела зустрічі з місцевими активістами, представниками Чернігівської обласної військової адміністрації (ОВА), обласної та міської рад, органів місцевого самоврядування та правоохоронних структур.
Мета діалогу НАЗК з регіонами — налагодження ефективної взаємодії задля реалізації державної антикорупційної політики з урахуванням специфіки місцевих викликів.
Фахівці агентства обговорювали шляхи мінімізації корупційних ризиків, адже через процеси децентралізації та відбудови громади отримують значні ресурси. Саме тому важливо впроваджувати антикорупційні механізми, адаптовані до регіональних умов. Подібні зустрічі НАЗК ініціювало з метою зміцнення співпраці з громадами, органами місцевої влади, закладами середньої та вищої освіти, медіа, громадськими організаціями та підприємницьким середовищем.
“В Чернігівській області найбільш вразливими до можливих зловживань залишаються сфери реконструкції об’єктів, знищених або пошкоджених внаслідок бойових дій, зведення фортифікацій і закупівля деревини для цих цілей. Зокрема, питання будівництва оборонних споруд має свою специфіку — дані про виконавців, локації, вартість робіт та використану техніку є закритими, що суттєво ускладнює контроль і підвищує ймовірність корупції. Через особливе розташування Чернігівської області по відношенню до країни-агресорки та часті обстріли, особливо актуальним є питання прозорого та ефективного використання бюджетних коштів на відновлення пошкоджених російськими терористами об’єктів”, - зазначив заступник Голови НАЗК.
Крім того, він наголосив на важливості підтримки належного рівня фінансової доброчесності публічних службовців Чернігівщини. З початку 2024 року НАЗК розпочало проведення 17 повних перевірок декларацій посадовців з Чернігівщини, а станом на початок травня 15 з них завершено. У 7 з 15 завершених перевірках виявлено внесення недостовірних відомостей на понад 19 млн грн.
Начальник ОВА В’ячеслав Чаус також підтвердив, що принципово важливими є прозорість закупівель і проєктів відновлення. Також він наголосив, що при ОВА працює робоча група «Прозорість і підзвітність», куди увійшли представники СБУ, Нацполіції, структурних підрозділів ОДА та громадськості. Вони промоніторили понад 14 тисяч закупівель і у випадку неефективного витрачання коштів слідували відповідні рішення.
Голова облради Олена Дмитренко та заступник міського голови Віктор Геращенко та очільник міської військової адміністрації Дмитро Брижинський також наголосили на необхідності співпраці з антикорупційною інфраструктурою та посиленням незалежності антикорупційних уповноважених.
Команда НАЗК також провела навчальний семінар для уповноважених осіб структурних підрозділів обласної ради, ОВА, РВА та Чернігівської міської ради щодо використання нових інструментів антикорупційного законодавства.
Нагадаємо, проєкт регіональних поїздок НАЗК започаткувало для посилення співпраці з громадами, місцевою владою, закладами загальної середньої та вищої освіти, журналістами, громадськими організаціями, а також для сприяння розбудові доброчесності через залучення громад. Представники Агентства вже здійснили візити до Львова, Дніпра, Чернівців, Житомира, Івано-Франківська, Вінниці, Луцька, Черкас, Хмельницького, Ужгорода, Харкова, Одеси, Рівного, Кропивницького, Тернополя, Запоріжжя та Полтави.