Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) продовжує системну роботу для посилення ефективності моніторингу способу життя. Протягом першого півріччя 2025 року НАЗК провело 95 моніторингів способу життя декларантів, до правоохоронних органів скеровано 36 матеріалів.
Щодо виявлених ознак набуття необґрунтованих активів на понад 130 млн грн (ст. 290 ЦПК України) до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) НАЗК скерувало 24 матеріали. Надалі активи за рішенням суду можуть бути стягнені на користь держави.
Зокрема, у травні Національне агентство скерувало до САП матеріали щодо набуття заступницею Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України необґрунтованих активів. Йдеться про квартири, нежитлові приміщення, земельну ділянку та автівку на суму 3 млн грн. САП має вирішити питання щодо звернення до суду з позовом про визнання таких активів необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави.
За матеріалами моніторингу способу життя з січня по червень цього року САП заявила до Вищого антикорупційного суду (ВАКС) 20 позовів про визнання необґрунтованими активи на понад 134 млн грн, та їх стягнення в дохід держави.
Серед них частина активу у 13,5 млн грн, оформленого на родичку чинного міністра агрополітики; активи на понад 8,6 млн грн чернігівського податківця; активи колишнього в.о. керівника Харківського ТЦК на понад 4,8 млн грн; активи на майже 20 млн грн, що належать родині ексначальника Державної екологічної інспекції Карпатського округу; будинок, земельну ділянка, квартира, автівка на майже 5,6 млн грн ексначальника Запорізького ОТЦК та СП; активи на понад 5,3 млн грн, що належать родині екскерівника Одеської податкової.
Також ВАКС задовольнив позови САП за матеріалами моніторингу способу життя НАЗК, визнавши необґрунтованими активи, та ухвалив рішення про цивільну конфіскацію на понад 30,5 млн грн.
Таким чином конфісковано квартиру і автівку вартістю понад 7,8 млн грн харківського поліцейського; активи на 5 млн грн посадовця Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області; квартири в столиці та Одесі, а також автівка на понад 8,5 млн грн подружжя митників та їхнього сина - посадовця райради.
Крім того, Апеляційна палата ВАКС залишила без змін рішення суду першої інстанції про визнання необґрунтованими активів на понад 23 млн грн. Це — активи на понад 6,6 млн грн (готівка та транспортний засіб), начальника територіального сервісного центру ГСЦ МВС у Дніпропетровській області; житловий будинок і шість земельних ділянок на 8,6 млн грн, які належали посадовцю Київської митниці; активи (квартира та автівка) харківського поліцейського на понад 7,8 млн грн.
За шість місяців 2025 року до правоохоронних органів НАЗК скерувало 12 обґрунтованих висновків з виявленими ознаками незаконного збагачення (ст. 368-5 КК України) на понад 366 млн грн. За результатами їх розгляду повідомили про підозру у незаконному збагаченні шістьом посадовцям:
- колишньому митнику Львівської митниці;
- начальнику Бучанського РТЦК та СП;
- колишньому заступнику начальника Головного управління Нацполіції в Кіровоградській області
- експосадовцю Командування сил логістики ЗСУ;
- посадовцю філії ДП “Ліси України”;
- колишньому судді – заступнику Голови Вищого господарського суду України (за матеріалами направленими у 2025 році).
Також правоохоронці скерували обвинувальні акти до суду стосовно експосадовця Львівської митниці та начальника Бучанського РТЦК та СП.