Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) в межах семінару «Уроки, винесені під час проведення оборонних закупівель в умовах війни та воєнної економіки» («Lessons Learned on Wartime Defence Procurement and War Economy») презентувало дослідження корупційних ризиків у тилових закупівлях для ЗСУ та пріоритетні проєкти НАЗК в сфері оборони. Захід був присвячений обговоренню стану виконання рекомендацій НАТО та відбувся в м. Капеллен, Люксембург.
Метою заходу стали обговорення та обмін досвідом у розробці та управлінні оборонними закупівлями під час воєнного стану. Крім того, семінар започаткував виконання одинадцятої рекомендації «Виявити та зібрати уроки, отримані під час проведення оборонних закупівель в умовах війни та воєнної економіки» («Develop lessons learned on wartime defence procurement and war economy») Стратегічного огляду оборонних закупівель НАТО-Україна, які були схвалені на Вашингтонському саміті в липні 2024 року. Завданням Стратегічного огляду є допомога Україні в реформуванні системи оборонних закупівель та приведенні її у відповідність до найкращих євроатлантичних практик та стандартів.
В заході взяли участь представники штаб-квартири НАТО, Агенції НАТО з підтримки та постачання (NSPA), держав — членів Альянсу та Представництва НАТО в Україні, а також представники Верховної Ради України, Міноборони, ДП Міноборони “Державний оператор тилу” та “Агенція оборонних закупівель”.
Від НАЗК з презентацією на тему “Вдосконалення системи оборонних закупівель: стратегічний вплив НАЗК” (“Improving Defence Procurement System: NACP’s Strategic Impact”) виступила керівниця відділу впровадження міжнародних стандартів безпеки і оборони Управління формування політики доброчесності у сфері безпеки та оборони Марта Івашків.
“Національне агентство володіє широким колом повноважень, спрямованих на забезпечення прозорої та підзвітної системи оборонних закупівель України, серед яких особливу увагу варто приділити аналізу корупційних ризиків та проведенню антикорупційної експертизи як ефективним механізмам вдосконалення системи оборонних закупівель” - зазначила представниця НАЗК.
Також під час презентації вона висвітлила тісний взаємозв’язок проведеного НАЗК дослідження корупційних ризиків під час здійснення централізованих тилових закупівель для ЗСУ та рекомендацій НАТО, наданих в межах Стратегічного огляду системи оборонних закупівель України, і наголосила на необхідності сприяння у якнайшвидшій імплементації рекомендацій НАТО.
Наразі НАЗК долучено до спільної роботи над планом імплементації зазначених рекомендацій разом з Верховною Радою України, Міноборони, Мінекономіки та органами, що входять до складу сектору безпеки та оборони. Виконання рекомендацій спрямоване на приведення українських оборонних закупівель до міжнародних стандартів та євроатлантичної інтеграції, зміцнення оперативної сумісності між Україною та НАТО, що сприятиме підготовці до майбутнього членства України в Альянсі.
Участь української делегації у вказаному заході допомогла налагодити співпрацю та стала майданчиком для обміну досвідом між українською стороною та міжнародними партнерами в рамках реформування української системи оборонних закупівель.
Нагадаємо, що Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) презентувало дослідження “Корупційні ризики під час здійснення централізованих тилових закупівель для ЗСУ”. Дослідження доступне українською та англійською мовами.