Національне агентство з питань запобігання корупції просить редактора-засновника інтернет-видання «Українська правда» Олену Притулу доповнити статтю «Аудит антикорупційних органів – пояснюємо різницю між НАБУ, НАЗК та САП» позицією НАЗК, оскільки цей матеріал містить явно недостовірну, маніпулятивну інформацію щодо діяльності Національного агентства.
У статті, яка підготовлена кореспондентом УП спільно з главою ГО «Центр протидії корупції» Віталієм Шабуніним, зокрема стверджується: «НАЗК мало би перевіряти ці декларації. І не ручками, а збудувати електронну систему, яка бере дані з декларації і порівнює їх з даними попередньої декларації. Або бере дані цих декларацій і порівнює їх з даними іншого реєстру – чи десь хтось щось не забув вказати. Такою автоматичною перевіркою мають перевірятись мільйони декларацій, які подані у систему.
Система показує, що у цих деклараціях є проблема, і що щось не збігається. І тоді аналітик сідає і розбирається, що саме не збігається. Цю систему НАЗК відмовилась запустити, тому не працює система перевірки».
Інформація про те, що НАЗК відмовилася запустити електронну систему перевірки декларацій, а також твердження про те, що «не працює система перевірки» декларацій є неправдивою.
У жовтні 2018 року НАЗК ввело в експлуатацію електронну систему перевірки декларацій – Систему логічного арифметичного контролю декларацій (ЛАК). Ця інформація не є службовою — прес-служба НАЗК неодноразово повідомляла ЗМІ про початок перевірки е-декларацій в автоматизованому режимі та пояснювала особливості роботи Системи ЛАК.
Після запуску Системи ЛАК вона перевірила 2,7 млн електронних декларацій за 5 днів. Декларації, які автоматично визначені Системою як такі, що мають найбільше корупційних ризиків, потрапили у так звану «червону зону» для проходження процедури повної перевірки. Це переважно декларації осіб, які займають відповідальне або особливо відповідальне становище.
За п’ять місяців 2019 року розпочато 1030 повних перевірок декларацій. Ухвалено 555 результатів повних перевірок.
НАЗК також категорично заперечує та інші цитати Віталія Шабуніна, зокрема наступну цитату: «Тут проблема. Усі справи по електронним деклараціям і незаконному збагаченню, поки цей закон не вбили – ці справи НАБУ само робило. А НАБУ взагалі не має цього робити. У них 250 детективів, купа іншої роботи. Оцей масив первинної перевірки – ці мільйони декларацій, мало робити НАЗК, віддаючи в НАБУ ті, де є проблеми».
НАЗК з розумінням ставиться до бажання авторів статті виправдати претензії до ефективності роботи одного з антикорупційних органів, проте категорично заперечує, щоб це робилося шляхом перекладання відповідальності на Національне агентство. За результатами повних перевірок декларацій, НАЗК направило до НАБУ 149 обґрунтованих висновків — декларування недостовірних відомостей на суму більше ніж 250 прожиткових мінімумів. Справи по цим фактам мали бути розслідувані та передані до суду.
