НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

НАЗК модернізувало та створило нові антикорупційні інструменти під час війни - Віктор Павлущик

04.04.2025

В умовах повномасштабної російської агресії Україна посилила антикорупційну політику за допомогою впровадження нових та модернізації існуючих інструментів розбудови доброчесності. Водночас у фокусі зусиль опинилися ті проблеми і сфери, в яких корупціогенні ризики зросли через війну. 

Про це зазначив Голова Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Віктор Павлущик під час виступу на організованій Базельським інститутом управління партнерській сесії “Інновації для доброчесності під час війни”, що відбулась в межах Глобального форуму з питань доброчесності та боротьби з корупцією 2025 року (2025 OECD Global Anti-Corruption & Integrity Forum - GACIF).

Після вторгнення декларування та публічний доступ до декларацій посадовців були відновлені, а функціонал відповідного реєстру істотно вдосконалено, повідомив очільник НАЗК. Наразі майже 700 тисяч декларантів мають можливість автомазовано заповнювати дві третини розділів електронної декларації та отримати дані про статки членів сім’ї через застосунок “Дія”. Всі декларації проходять автоматизовану перевірку, а ті, які система ідентифікує як найбільш ризикові, потрапляють до фахівців для проведення повної перевірки. Запроваджені новації зробили відображення досить великого переліку активів декларантів швидким і легким, тоді як ефективність виявлення порушень минулого року зросла майже вдвічі порівняно з довоєнним 2021 роком. 

З огляду на підвищення корупційних ризиків обов’язок декларування було поширено також на членів ВЛК, МСЕК та керівників ТЦК. 

Для забезпечення доброчесності політичних фінансів сьогодні в НАЗК працює реєстр звітності політичних партій Politdata з розширеним функціоналом, який невдовзі буде модернізовано. 

Значущим кроком у розбудові інфраструктури викривання корупції стало запровадження у 2023 році Єдиного реєстру повідомлень викривачів, до якого підключено вже майже 9 тис. організацій в Україні. Наразі до системи подано тисячі повідомлень від громадян. 

Віктор Павлущик також розповів про активізацію роботи щодо стратегічного аналізу корупційних ризиків, який НАЗК проводить у найбільш уражених корупцією сферах та надає уповноваженим інституціям рекомендації стосовно усунення або мінімізації виявлених ризиків. Під час воєнного стану увагу зосереджено, зокрема, на сферах відновлення та відбудови, роботі ВЛК і МСЕК, оборонних закупівлях, перетині кордону тощо. 

“Інституційна екосистема протидії корупції в Україні є однією з найбільш комплексних і розвинутих у світі. Завдяки цьому країна отримує поступовий, але системний результат, який позитивно оцінює Європейський Союз та міжнародні організації, зокрема ОЕСР. Не менш важливо й те, що наші партнери з країн-членів ЄС прагнуть переймати наш досвід у застосуванні антикорупційних інструментів, ми отримали такі запити у тому числі під час цього форуму й, певна річ, готові до комунікації та обміну експертизою з профільними установами іноземних держав. Водночас продовжуємо розвивати мережу як традиційних, так й інноваційних, цифрових технологій у протидії корупційним практикам. Лише в межах своєї компетенції НАЗК забезпечує широкий інструментарій антикорупційної превенції - від відкритих реєстрів до публічної системи моніторингу за виконанням Державної антикорупційної програми. Загалом же Україна, незважаючи на війну, сьогодні посідає третє місце в Європі за рівнем розвитку відкритих даних, що створює необхідні передумови для залучення до антикорупційної діяльності всього громадянського суспільства”, - наголосив Голова НАЗК. 

Під час партнерської сесії виконавчий директор TI Україна Андрій Боровик розповів також про роль електронної системи публічних закупівель Prozorro та проєкт громадського контролю над держзакупівлями Dozorro; дослідниця міжнародних академічних проєктів щодо антикорупції в Україні Оксана Гус окреслила роль децентралізації та локальних партиципаційних практик в Україні у запобіганні корупції; представник Фонду Східна Європа Сергій Гунько презентував цифровий портал “Дія” та його значення у покращенні взаємодії громадян з державою; експерт проєкту Open Contracting Partnership Кароліс Гранікас розкрив завдання та можливості електронної системи підзвітного управління відбудовою (DREAM). 

Останні новини

04.04.2025
17:00
Цивільна конфіскація понад 5 млн грн: у депутата селищної ради Київщини можуть конфіскувати автівки та земельні ділянки
15:32
НАЗК почне перевірку декларацій за 2024 рік у травні
15:09
НАЗК запустило новий онлайн-курс про конфлікт інтересів «Спільна робота близьких осіб»
14:38
НАЗК модернізувало та створило нові антикорупційні інструменти під час війни - Віктор Павлущик
02.04.2025
12:45
Квартири, авто та будинок в Іспанії: НАЗК виявило ознаки незаконного збагачення на понад 81 млн грн у депутата Одеської міськради та його сім’ї
01.04.2025
11:08
Кампанія декларування-2024: декларації подали майже 627 тисяч публічних службовців
31.03.2025
15:41
Норвегія підтримуватиме НАЗК в розробці та імплементації досліджень корупційних ризиків у сфері оборони
15:09
Україна втілює антикорупційні стандарти ОЕСР завдяки вимірюваній політиці та вдосконаленим інструментам - Віктор Павлущик
28.03.2025
17:15
Повний текст інтерв'ю Голови НАЗК Віктора Павлущика для NV
16:50
Як декларувати цінні папери
15:32
НАЗК долучиться до контролю та оцінки антикорупційного експерименту в податковій
14:07
До закінчення кампанії декларування три дні: контакт-центр НАЗК працюватиме у вихідні
10:34
Чи потрібно подавати декларацію посадовцям, які звільнились зі служби у 2024 році?
27.03.2025
16:30
НАЗК оголосило добір на 4 вакансії за напрямами антикорупційної політики та просвіти
15:35
Перевірка організації роботи щодо запобігання корупції в ДСА: формальний підхід до розробки антикорпрограми та непрозорі закупівлі
26.03.2025
15:26
Конфлікт інтересів: НАЗК скерувало до суду протокол стосовно ексголови Васильківського міськрайонного суду Київщини
10:00
Стягнуто в дохід держави 5,6 млн грн необґрунтованих активів начальника управління ДМС в Одеській області
25.03.2025
17:26
Відбудова, публічні закупівлі, фортифікації – сфери з найвищими корупційними ризиками в Запорізькій області
14:52
Публічні службовці активніше подають декларації - до завершення кампанії декларування залишилось шість днів
24.03.2025
12:00
Цивільна конфіскація: з посадовця Державної податкової служби (ДПС) України можуть стягнути 7 млн грн у дохід держави
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua