Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) ініціювало проведення круглого столу, на якому обговорили проблемні питання кваліфікації дій осіб за недостовірне декларування та незаконне збагачення. До заходу долучилися представники Верховного Суду, Вищого антикорупційного суду, Київського апеляційного суду, Офісу Генпрокурора, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, регіональних прокуратур, Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань, Служби безпеки України, Національної поліції України, її територіальних підрозділів.
“Усі ми працюємо в умовах обмежених ресурсів і Національне агентство робить все для того, щоб перевірки декларацій та моніторинги способу життя декларантів проводилися максимально ефективно. Відповідно ми прагнемо до уніфікації підходів та об’єктивності оцінки дій осіб за недостовірне декларування та незаконне збагачення, а це можливо лише тоді, коли є взаємодія та ефективна співпраця як з оперативними підрозділами, так і з органами досудового розслідування, судами. Надзвичайно важливо напрацювати спільне бачення з цих питань як для використання у прокурорській та слідчій діяльності, так і в роботі Національного агентства”, — зазначив заступник Голови НАЗК Микола Корнелюк.
Учасники обговорили 14 проблемних питань щодо кваліфікації дій осіб за недостовірне декларування, зокрема, за недекларування майна, у тому числі недобудов, зазначення недостовірних даних про вартість об’єктів, дохід, криптовалюту, цінне рухоме майно, грошові активи, фінансові зобов’язання, видатки тощо.
“Вже третій рік поспіль команда фінансового контролю НАЗК об’єднує представників органів досудового розслідування, суддів, які спеціалізується на розслідуванні та розгляді справ, пов’язаних з декларуванням та незаконним збагаченням, а також пошуком необґрунтованих активів, задля узгодження засад кваліфікації дій осіб за недостовірне декларування. В попередні роки ми напрацьовували такі спільні позиції, у тому числі щодо стандарту доведення недостовірності даних у декларації про готівку, що не підтверджується законними джерелами походження, криптовалюти, як результат вже маємо позитивну судову практику у справах цієї категорії. Уніфіковані позиції щодо кваліфікації дій осіб дозволяють уповноваженим особам Національного агентства вже на стадії проведення перевірок орієнтуватися на судову перспективу притягнення особи до відповідальності за недостовірне декларування за результатами розслідування кримінальних проваджень, розпочатих за матеріалами НАЗК,” - зазначила керівниця Управління проведення повних перевірок НАЗК Кулікова Юлія.
За результатами заходу учасники узгодили позиції щодо кваліфікації дій осіб за декларування недостовірних відомостей за ст. 366-2 Кримінального кодексу України, ч. 4 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Також учасники заходу обговорили питання кваліфікації дій осіб та особливості виявлення ознак незаконного збагачення та необґрунтованості активів, а також визначили шляхи удосконалення взаємодії Національного агентства з іншими органами при здійсненні заходів фінансового контролю, пошуку необґрунтованих активів, у тому числі тих, що розташовані за кордоном, задля їх повернення в Україну.
За результатами проведеного круглого столу відповідні матеріали для врахування в прокурорсько-слідчій діяльності будуть надіслані до органів-учасників заходу.
Захід проводиться за підтримки проєкту Pro-Integrity, який фінансується спільно USAID і UK International Development.