Сьогодні у медіахабі Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) відбулося громадське обговорення проектів Законів України: «Про доброчесне лобіювання та адвокацію в Україні» та «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо порушення законодавства в сфері здійснення лобіювання та адвокації». В обговоренні взяли участь 46 представників громадських організацій, міжнародних партнерів та медіа.
Вирішення проблеми непрозорого впливу на нормотворення вкрай важливе для суспільства та потребує синхронізації позицій всіх сторін.
“Головна мета розроблених законопроектів - усунення можливостей для корупції під час просування приватних інтересів у процесі прийняття нормативно-правових актів. Врегулювання лобіської діяльності має бути здійснено у спосіб, який не обмежить права громадянського суспільства та надасть громадянам дані про впливи на правотворчість”, - зазначив Голова НАЗК Олександр Новіков.
Згідно з Угодою про асоціацію між Україною та ЄС (ст. 444), відповідно до рекомендацій GRECO, ОЕСР та Венеційської комісії, Ради Європи та Європейської комісії Україна зобов’язана законодавчо врегулювати сферу лобіювання. Виконання цієї умови важливе для вступу України до Європейського Союзу.
Фахівці НАЗК презентували загальні положення законопроектів, окреслили сферу їхнього регулювання та зупинилися на найважливіших складових, таких як статус суб’єктів лобіювання, реєстрація лобістської діяльності та звітність, створення Реєстру прозорості, моніторинг лобіювання, форми відповідальності за порушення.
Проекти законів розроблені відповідно до рекомендацій ОЕСР та Ради Європи, досвіду розвинених європейських країн, зокрема, держав, які протягом останніх років ухвалили законодавство щодо лобіювання: Бельгія, Франція, Ірландія, Ірландія, Італія, Литва, Велика Британія, Німеччина, Іспанія, Австрія та Польща.
Кожен учасник обговорення висловив свою оцінку законопроектів.
Представники громадськості зосередили увагу на необхідності адаптації міжнародної практики лобіювання до політико-правового середовища України, унеможливлення обмеження їх прав та важливості інклюзивного підходу до доопрацювання законопроектів, висловили низку пропозицій для удосконалення змісту документів та виразили готовність надати свої рекомендації письмово.
Учасники обговорення домовилися про наступну зустріч з обговорення пропозицій громадських організацій та інших зацікавлених сторін стосовно вдосконалення положень законопроектів, яка відбудеться 23 листопада 2023 року.
Пропозиції до НАЗК можна надіслати до 20 листопада включно, заповнивши форму за писаланням: https://forms.gle/8o2tr1J9XeugJqKi8