Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) співпрацюватиме з представниками Anti-Corruption Resource Centre (U4) в питаннях мінімізації корупційних ризиків, зокрема, у процесах відновлення України. Під час онлайн зустрічі представники НАЗК та U4 обговорили широкий спектр можливостей для майбутньої співпраці та визначили формат подальшої взаємодії. Серед пріоритетних напрямів:
- проведення експертних консультацій за сферами, які є об’єктом спільної уваги;
- пошук та обмін інформацією, яка сприятиме проведенню досліджень напряму стратегічного аналізу корупційних ризиків.
Усунення корупційних ризиків у сфері відновлення сприятиме поверненню українців у деокуповані громади та дасть поштовх до розвитку економіки країни загалом. Тому до відновлення об’єктів критичної, соціальної та транспортної інфраструктури, а також до відбудови житла, пошкодженого в результаті бойових дій, прикута особлива увага Уряду.
У 2023 році НАЗК провело стратегічний аналіз «Корупційні ризики відбудови об’єктів нерухомого майна, які пошкоджені/зруйновані внаслідок збройної агресії рф: моделювання та пропозиції щодо їх мінімізації/усунення». Комплексний експертний аналіз було зроблено за результатами дослідження нормативно-правових актів, матеріалів ЗМІ та соціальних мереж, а також глибинних інтерв’ю.
НАЗК ідентифікувало вісім можливих корупційних схем, які можуть виникнути у майбутньому, та надало рекомендації з впровадження антикорупційних запобіжників, які забезпечать процес прозорої відбудови країни.
Ця сфера також серед пріоритетів діяльності U4, про що свідчить оприлюднений нещодавно звіт «Розвиток антикорупційної практики у відбудові України: роль державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури». Крім того, минулого року організація підготувала аналітичний звіт «Зниження рівня корупції у післявоєнній відбудові України».
Anti-Corruption Resource Centre (U4) – постійно діючий центр при Інституті імені Крістіана Міхельсена (СМІ), розташований у м. Берген (Норвегія). Це неприбутковий мультидисциплінарний дослідницький інститут, в якому працюють соціологи, що спеціалізуються на дослідженні питань розвитку. Наразі U4 мають партнерів у восьми країнах: Канаді, Данії, Фінляндії, Німеччині, Норвегії, Швеції, Швейцарії та Великій Британії.