Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) направило листи до компаній, які були внесені до переліку міжнародних спонсорів війни. Агентство пропонує керівникам таких компаній відвідати Україну та побачити наслідки російської агресії на власні очі та обговорити вихід бізнесу з росії.
«Якщо хтось вважає, що війна десь далеко, то це не так. Ця війна стосується кожного, а її наслідки відчуває увесь світ. Ми хочемо наочно показати міжнародному бізнесу, куди та на що саме йдуть податки, які він сплачує державі-терористу. Саме тому ми запрошуємо керівництво компаній з переліку спонсорів війни в Україну. Ми готові продемонструвати той жах, який принесла росія на нашу землю і продовжує це робити», — заявив очільник НАЗК Олександр Новіков.
У звернені також зазначається, що НАЗК відкрите для діалогу щодо стратегій компаній з переліку спонсорів війни щодо виходу з росії. Агентство сподівається почути відповідні публічні заяви компаній щодо засудження російської агресії проти України, побачити корпоративні рішення щодо ділової активності в рф (наприклад, скорочення діяльності або вихід з ринку).
Варто зазначити, що така ініціатива повністю відповідає Керівним принципам ООН щодо підприємницької діяльності та прав людини, яких мають дотримуватися відповідальні підприємства. Згідно з ними, щоб оцінити ризики для прав людини, бізнес-підприємства повинні, серед іншого, брати участь у змістовних консультаціях з потенційно постраждалими групами та іншими відповідними зацікавленими сторонами (Принцип 18).
Нагадаємо, що перелік міжнародних спонсорів війни на порталі “Війна і санкції” є інструментом, запровадженим НАЗК, з метою спонукання до виходу з росії міжнародних компаній, які продовжують працювати в рф, сплачувати там податки, підтримувати окупаційні війська товарами та послугами (як у випадку з пільговими кредитами банків для російських військових). Все це створює в очах світової спільноти ілюзію “нормальності” співпраці з агресором. При формуванні переліку НАЗК посилається на стандарти ОЕСР щодо відповідального ведення бізнесу. Фінансування країни-агресора їм повністю протирічить.
НАЗК - орган, відповідальний за запровадження системи комплаєнсу у приватному секторі. Під час процедур комплаєнсу контрагенти мають пройти перевірку на доброчесність, у тому числі соціально відповідальне ведення бізнесу згідно зі стандартами ОЕСР. Проект “Міжнародні спонсори війни” є потужним репутаційним інструментом для досягнення доброченості елементів глобальних ланцюжків постачання, виходу міжнародного бізнесу з росії. Це, своєю чергою, зменшить фінансову і технологічну спроможність росії вбивати українців.