Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) планує запуск спеціальної інтерактивної інформаційної системи, яка дозволить координувати та контролювати виконання Державної антикорупційної програми на 2023-2025 рр. (ДАП). Це буде спеціальний портал зі зручними функціями, що надасть можливість виконавцям ДАП ефективно управляти її реалізацією, а громадянському суспільству - відстежувати прогрес реалізації програми.
Про це повідомив заступник Голови Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Андрій Вишневський під час презентації Державної антикорупційної програми на 2023-2025 рр. «Шлях до майбутнього без корупції: покрокова інструкція», що відбулася 5 квітня.
За його словами, громадські організації, експерти зможуть коментувати в системі моніторингу стан виконання кожного з понад 1 тис заходів ДАП. НАЗК допомагатиме виконавцям в реалізації Програми, а також здійснюватиме моніторинг і оцінку реалізації Антикорупційної стратегії та ДАП в цілому.
Фокус нової Антикорупційної стратегії та Державної антикорупційної програми з її реалізації спрямований саме на унеможливлення корупційних практик на рівні формування державної політики у різних сферах суспільного життя, в першу чергу тих, де громадяни і бізнес найчастіше стикаються з корупцією.
«Перемога має дві складові: завдання воєнної поразки ворогу і розвиток стабільних демократичних інституцій. Для обох складових свобода від корупції має критичне значення. Важливе поєднання зусиль щодо запобігання корупції та невідворотності покарання за неї. Без ефективного запобігання боротьба з корупцією не може бути ефективною, і навіть кількість ув‘язнень не свідчитиме про подолання корупції. Новизна ДАП полягає якраз у тому, що вона вперше містить компонент, пов'язаний із запобіганням корупції у ключових секторах державної політики - на первинному етапі її формування», – зазначив Андрій Вишневський.
Серед пріоритетних сфер, які визначені в Антикорупційній стратегії та ДАП:
- справедливий суд, прокуратура та органи правопорядку;
- державне регулювання економіки;
- митна справа та оподаткування;
- державний і приватний сектори економіки;
- будівництво, земельні відносини та інфраструктура;
- оборона;
- охорона здоров’я, освіта, наука та соціальний побут.
«На рівні держави виконання ДАП забезпечить високу ефективність державної антикорупційної політики; зменшення рівня толерування корупції суспільством; покращення інвестиційного клімату; прозору повоєнну відбудову держави», – підсумував Андрій Вишневський.
Крім того, виконання Державної антикорупційної програми дасть змогу щорічно економити понад 200 млрд грн за рахунок детінізації економіки.
Презентація ДАП відбулася 5 квітня за сприяння Антикорупційної ініціативи ЄС (EUACI) — провідної антикорупційної програми в Україні, що фінансується ЄС, співфінансується і впроваджується Міністерством закордонних справ Данії.
Участь в обговоренні ДАП взяли міжнародні партнери, виконавці ДАП, високопосадовці Уряду, представники антикорупційної інфраструктури та громадських організацій.

