Вища рада правосуддя (ВРП) підтримала проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Державної антикорупційної програми на 2023–2025 роки» із зауваженнями та пропозиціями. За таке рішення на першому засіданні у новому повноважному складі проголосували 14 членів ВРП, 1 проти.
«Сфера правосуддя зазначена першою пріоритетною галуззю для реформування у Антикорупційній стратегії до 2025 року. Це надзвичайно важливо для суспільства, зокрема у контексті виконання зобов'язань України для набуття Україною членства в ЄС», – зазначив заступник Голови НАЗК Андрій Вишневський.
Він нагадав, що вперше в історії України цей документ не стосується виключно антикорупційної інфраструктури, а й семи пріоритетних секторів суспільного життя та державної політики.
Заступник Голови НАЗК підкреслив, що 3 лютого в Києві пройде саміт Україна-ЄС, після якого відбуватиметься оцінювання того, як Україна виконала 7 вимог для початку перемовин про членство в ЄС. Тому питання про те, коли буде затверджена Державна антикорупційна програма та як вона буде виконуватися, є і буде у фокусі уваги міжнародних партнерів.
За словами Андрія Вишневського, розгляд проекту Державної антикорупційної програми на першому засіданні перезавантаженої Вищої ради правосуддя є сигналом суспільству, що питання запобігання корупції і публічної доброчесності є для неї пріоритетом. Саме оновлена ВРП має задавати тон стосовно державної політики у сфері правосуддя.
«Для НАЗК як політикоформуючого органу в сфері запобігання корупції принципово важливими є три питання: єдині критерії доброчесності, які б застосовувалися всіма органами при процедурах добору суддів і яких наразі немає; спрощення процедури оцінювання суддів, яка має стати прозорішою та об'єктивнішою. Третім завданням є удосконалення процедури апеляційного оскарження рішень про притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності, зокрема скасування неможливості оскаржити в апеляційному порядку без згоди відповідної палати», – зазначив Андрій Вишневський.
«В бюджеті на 2023 рік за особистої підтримки Прем’єр-міністра України, міністра фінансів, міністра Кабміну як виключення в умовах бюджетного дефіциту було відкрито окрему бюджетну програму, спеціально присвячену реалізації Антикорупційної стратегії. Це демонструє пріоритетність цього напряму для Уряду України, навіть за таких тяжких умов», – зауважив Андрій Вишневський.
За словами заступника Голови НАЗК, Агентство опрацює усі зауваження, які надійдуть від ВРП, та готове максимально врахувати всі пропозиції, які сприятимуть утвердженню доброчесності судової влади.
Відеозапис засідання ВРП за посиланням.
Лист ВРП від 19.01.2023 за посиланням.
Нагадаємо, Державна антикорупційна програма на 2023-2025 роки розроблена НАЗК на виконання Антикорупційної стратегії до 2025 року разом із заінтересованими сторонами.
У визначений законодавством строк НАЗК передало проект ДАП на розгляд Уряду, але документ було повернуто на доопрацювання.
Після доопрацювання проекту ДАП з урахуванням цих процедур його має бути повторно розглянуто та схвалено на Урядовому комітеті і передано на затвердження Кабінетові Міністрів України.
Фото Євгеній Король, PRAVO.UA
#ДАП