НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Прозорість у вищій освіті: сучасні технології та довіра — важливі умови формування доброчесності в студентів. Приклад Львівського державного університету внутрішніх справ

10.06.2022
Прозорість у вищій освіті: сучасні технології та довіра — важливі умови формування доброчесності в студентів. Приклад Львівського державного університету внутрішніх справ

Чому важливо виховувати доброчесність ще зі студентської лави та які є можливості сьогодні для цього в Україні попри війну? Як вищі навчальні заклади можуть мінімізувати ризики вступної кампанії, спричинені бойовими діями? У чому особливості антикорупційної роботи з майбутніми правоохоронцями? Читайте в інтерв’ю з антикорупційним уповноваженим Львівського державного університету внутрішніх справ Андрієм Годяком.

Які головні завдання антикорупційного уповноваженого у Львівському державному університеті внутрішніх справ?

Основне завдання — це виховання доброчесності й нульової толерантності до корупції як із боку працівників університету, так і здобувачів вищої освіти.

З яких основних елементів складається робота антикорупційного уповноваженого у вашому ЗВО?

Поле дуже широке. Починаючи від взаємодії зі здобувачами вищої освіти, забезпечення прозорості навчального процесу й до питань, пов’язаних із господарською діяльністю закладу освіти. Крім того, у нас є фінансовий контроль. Тобто слідкуємо за своєчасним поданням декларацій, змін у майновому стані тих, хто їх подає. Також є контроль за діяльністю контрагентів — ділових партнерів університету.

У чому полягає робота зі студентами, які заходи, інструменти використовуються?

Робота зі здобувачами, навчальним процесом — це без сумніву основний аспект діяльності антикорупційного уповноваженого ЗВО. Щоб отримати максимальний результат, має бути відлагоджена взаємодія між уповноваженим та студентами. Дуже важливо, щоб здобувачі вищої освіти не боялися уповноваженого, довіряли йому, були відкритими. Студенти мають знати, що уповноважений допоможе вирішити питання, які стосуються протидії корупції.

Для цього ми спочатку знайомимося зі здобувачами-першокурсниками, проводимо інструктажі. Уповноважений розповідає про свою діяльність, ділиться контактними даними, розповідає, як можна повідомити про факти вчинення корупційних діянь, які канали повідомлень є в університеті.

Також ми працюємо з викладачами та працівниками університету. Перед сесіями та іспитами проводиться додатковий інструктаж, щоби мінімізувати корупційні ризики, які виникають у цей час та запобігти корупційним проявам.

Чи проводитимете заходи щодо запобігання корупції під час вступної кампанії?

Особливістю цьогорічної вступної кампанії є змінені правила прийому до ЗВО. Окрім того, у закладах, що входять до системи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України є своя специфіка. Так, вступ до закладів вищої освіти системи МВС цього року буде здійснюватися за результатами або мультипредметного тесту, або за результатами співбесіди (по методиці проведення творчого конкурсу). Окрім цього, також проводиться оцінка рівня фізичної підготовки абітурієнта.

Кожен ЗВО, у тому числі наш, має антикорупційну програму, визначені корупційні ризики та заходи для їх мінімізації та усунення. Звісно, частина цих ризиків стосується і вступної кампанії. Тому особлива увага керівництва університету, антикорупційного уповноваженого буде приділятися вступній кампанії. Для цього ми проводимо інструктажі з членами приймальної комісії. Щоб унеможливити певні корупційні ризики, до складу приймальної комісії входить представник громадськості, а також представник Національної поліції (з Департаменту внутрішньої безпеки). Вони допомагають здійснювати посилений контроль за проведенням вступної кампанії.

Якою є специфіка роботи антикорупційного уповноваженого у ЗВО системи Міністерства внутрішніх справ?

У нашому навчальному закладі є державне замовлення, на якому навчаються курсанти, а також є студенти, які навчаються за кошти фізичних або юридичних осіб. Щодо курсантів – з моменту вступу в наш навчальний заклад та складання присяги, курсанти є працівниками поліції. Відтак, на них поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції». Після завершення навчання у своїй професійній діяльності вони також будуть  запобігати та протидіяти корупції. Тому ми посилено, ще під час їхнього навчання,  акцентуємо  на цьому увагу. Курсантів та студентів платної форми навчання залучаємо максимально до різних тренінгів та  курсів, які в нас проходять. 

Наприклад, на платформі EdEra було створено онлайн-курс від НАЗК «Впливай - викривай», і майже всі курсанти та працівники університету його пройшли.

Консультативною місією Європейського Союзу в Україні минулого року проводилася інформаційна кампанія «Відправимо корупцію на карантин». Було три номінації. Наші курсанти зайняли друге місце у номінації «Найкращий відео-ролик», а студентка Інституту права зайняла перше місце у номінації «Найкращий плакат».

Намагаємося залучити курсантів та студентів до відповідних заходів, тренінгів, семінарів, конкурсів, інформаційних кампаній, щоби сприяти вихованню доброчесності майбутніх правоохоронців та майбутніх юристів. Сьогодні для цього є багато можливостей. Максимальне залучення до онлайн заходів, які, в тому числі, проводить НАЗК, — це дуже позитивний момент.

Чи покращилась ситуація з запобіганням корупції та вихованням доброчесності в закладах вищої освіти України в останні роки?

Однозначно, є позитивні зрушення. По-перше, у державі виросла довіра до антикорупційних органів. Рівень корупції зменшується. Ситуація в державі, зовнішнє середовище, впливає, у тому числі, на заклади вищої освіти. Також впливає та робота, яку ми проводимо в університеті, а це вже внутрішнє середовище.

Важливу роль у запобіганні корупції відіграло запровадження у 2019 році посади  уповноваженого з антикорупційної діяльності  у всіх ЗВО системи МВС. Наприклад, у нашому навчальному закладі добре знають про уповноваженого, готові спілкуватися, обговорювати різні теми, виявляти корупційні ризики. Тому, як на мене, спостерігається позитивна динаміка. Здобувачі вищої освіти та працівники університету стають більш відповідальними. Вони розуміють, що ставлення суспільства до корупції зараз зовсім інакше. Усе це, в комплексі, приносить позитивні плоди.

Чому важливо працювати з молоддю в університетах щодо виховання доброчесності?

Ми завжди покладаємо важливу місію саме на молоде покоління. Формування нульової толерантності до корупції має починатися зі старших класів, а далі – у закладах вищої освіти. Тому університети повинні навчати та мотивувати молодь бути доброчесними. Ми, у свою чергу, з першого курсу робимо для здобувачів наголос, що вони є майбутніми юристами та правоохоронцями, відтак запобігання та протидія корупції буде важливим напрямком їхньої діяльності. Курсанти, в свою чергу, мають усвідомити, яка велика відповідальність покладається на них, як майбутніх правоохоронців.

Серія інтерв’ю підготовлена в межах проєкту «Антикорупційний комплаєнс у вищій освіті: від визначення ризиків до їх подолання», який реалізовується Департаментом запобігання та виявлення корупції НАЗК спільно з ГО «Асоціація юридичних клінік», за підтримки Проєкту USAID «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія», задля підвищення доброчесності та конкурентоздатності українських ЗВО на ринку освітніх послуг. Експерти проєкту працюють над дослідженням корупційних ризиків, профайлом антикорупційного уповноваженого та професійним розвитком спільноти уповноважених вищої освіти.

Прозорість у вищій освіті: сучасні технології та довіра — важливі умови формування доброчесності в студентів. Приклад Львівського державного університету внутрішніх справ

Останні новини

20.12.2024
11:00
Суд відмовив у задоволені апеляційної скарги чинного нардепа за результатом розгляду протоколу, складеного НАЗК
19.12.2024
10:10
НАЗК, правоохоронці та судді обговорили проблемні питання кваліфікації дій осіб за недостовірне декларування та незаконне збагачення
18.12.2024
12:01
Лісокористування, озеленення міста, видобування бурштину: заступник Голови НАЗК розповів про найвразливіші до корупції сфери на Рівненщині
10:10
Представники НАЗК пройшли навчання у Міжнародній антикорупційній академії та домовились про співпрацю з міжнародними інституціями
16.12.2024
16:29
В заходах Тижня доброчесності взяли участь кілька тисяч освітян, школярів, студентів та публічних службовців
10:07
НАЗК та Базельський інститут управління визначили подальші напрями співпраці для ефективного запобігання корупції
13.12.2024
15:30
НАЗК звернуло увагу Міносвіти на корупційні ризики у діяльності закладів освіти
15:29
Понад 100 освітян, школярів і батьків обговорили як зробити освіту доброчесною та прозорою
10:46
Як повернути у відкритий доступ раніше вилучені декларації?
12.12.2024
12:00
НАЗК та юридичний університет імені Ярослава Мудрого спільно працюватимуть над розбудовою доброчесності в освіті
11:00
Оборудки з перепродажем авто та елітні апартаменти в Грузії: НАЗК викрило ознаки незаконного збагачення посадовця МВС
11.12.2024
16:25
За матеріалами НАЗК майже 2,6 млн грн необґрунтованих активів сільського голови Закарпатської області можуть стягнути у дохід держави
15:59
За матеріалами НАЗК стягнуто в дохід держави 5,6 млн грн необґрунтованих активів з начальника управління ДМС в Одеській області
12:09
Порушень на понад 252 млн грн, зокрема непідтвердженої готівки на 34 млн грн, виявлено за результатами повних перевірок декларацій у листопаді
10:14
Реєстр декларацій - найбільша база даних про майно посадовців: НАЗК презентувало досвід декларування під час міжнародної конференції в Польщі
09:52
До уваги медіа! 12 грудня відбудеться Форум «Доброчесність для освіти»
10.12.2024
18:16
НАЗК відзначило вдалі практики запобігання корупції й розбудови доброчесності, впроваджені різними органами та установами
15:52
Антикорупційна експертиза: у листопаді НАЗК виявило 33 корупціогенні фактори в нормативно-правових актах та надало 37 рекомендацій для їх усунення
10:30
НАЗК і ЦВК обговорили взаємодію під час нагляду у сфері фінансування виборчих кампаній
09.12.2024
20:54
Секторальні реформи, прозорість та відкритість - Голова НАЗК про напрями антикорупційної політики України на шляху до ЄС
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua