Український Реєстр декларацій - це унікальний у світі інструмент, на сьогоднішній день він є найбільшою світовою базою даних про майно публічних службовців. З моменту введення в експлуатацію Реєстр пройшов довгий шлях до того, щоб стати одним із найсучасніших державних ІТ-продуктів, які зробили революцію в антикорупційній системі в Україні. Незважаючи на повномасштабну війну ми продовжуємо удосконалювати та створювати цифрові інструменти в декларуванні та боротьбі з корупцією. Про це зазначив Голова Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Віктор Павлущик під час міжнародної конференції "Декларування активів - уніфікація, цифровізація, контроль", організованій Центральним антикорупційним бюро республіки Польща (CBA). Захід присвячений обговоренню викликів, пов'язаних із модернізацією систем декларування активів та впровадженням сучасних технологій для забезпечення прозорості в управлінні публічними ресурсами.
На конференції були присутні представники країн, які мають різний досвід запровадження систем декларування. Кожен з них зазначив як сильні, так і слабкі сторони своїх систем у широкому спектрі питань.
“НАЗК розробило систему оцінки ризиків декларацій, поданих до Реєстру, та автоматизовану перевірку декларації з невисоким показником рейтингу ризику, а це близько 30% від усіх поданих, відповідну позначку біля декларації може побачити кожен охочий у публічній частині Реєстру. Крім того, НАЗК запровадило зовсім новий ризик-орієнтований підхід до відбору декларацій на їх повну перевірку уповноваженими особами. Про ефективність такого підходу свідчить той факт, що наразі у кожній другій декларації виявлено ознаки недостовірних відомостей, ознаки незаконного збагачення чи необґрунтованості активів. Для порівняння у 2021 році порушення встановлено у близько 20% завершених повних перевірок декларацій. Підвищення ефективності перевірки декларацій реалізовано завдяки розробці певних правил та формул логічного та арифметичного контролю, що потребувало кропіткої роботи команд підрозділів фінансового контролю та ІТ”, - зазначила Юлія Кулікова, керівниця Управління проведення повних перевірок.
Керівниця Департаменту інформаційних систем, аналітичної роботи та захисту інформації Анна Ковтуненко зазначила, що НАЗК як власник Реєстру відповідальне за конфіденційність та захист даних. Побудовано комплексну систему захисту інформації у встановленому законодавством порядку, яка підтверджується Атестатом відповідності. Окремо зупинилась на технічних аспектах роботи Реєстру.
“Наразі Реєстр - це майже 1,7 млн користувачів, близько 9 млн оприлюднених документів, аналітичний модуль логічного та арифметичного контролю, який здійснює порівняння даних декларації з даними з 20 державних реєстрів та баз даних, впроваджений механізм автоматизованої перевірки декларацій, механізм автоматичного заповнення декларації, цілодобовий безкоштовний доступ до публічної частини Реєстру, у тому числі у машиннозчитуваному форматі за допомогою публічного АРІ. Система не має аналогів”, - сказала Анна Ковтуненко.
Представниці Агентства представили досягнення України у сфері декларування - від запуску Реєстру декларацій, про його розвиток, нові функції Реєстру на допомогу декларантам, які були створені та запущені в умовах повномасштабного вторгнення.
Під час конференції також увагу приділили міжнародним стандартам уніфікації систем декларування (OECD, GRECO), успішним кейсам цифровізації з Румунії, Естонії, Угорщини Молдови та Латвії, викликам у використанні автоматизованих систем для перевірки даних та обміну досвідом між представниками країн Європи та Східного партнерства.
Захід показав, що Україна дійсно має найкращу систему декларування, якій немає аналогів як мінімум серед країн-учасниць, за обсягом інформації, зручністю сервісу та ефективних методів перевірки.