У 2024 році викривання в Україні сформувалося та запрацювало як комплексний інститут. Зокрема Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) вперше в історії країни забезпечило реалізацію передбачених законодавством процесів від заяви до виплати винагороди викривачам корупції.
Також у листопаді 2024 року НАЗК вперше представлено досягнення країни з розвитку інституту викривання на засіданні експертної групи Комісії з питань імплементації Директиви Європейського Парламенту й Ради ЄС 2019/1937.
Захист прав викривачів у 2024 році залишався серед основних пріоритетів НАЗК.
“Національне агентство невідкладно реагувало на будь-які порушення їхніх прав. Протягом року внесено десять приписів про усунення порушень законодавства та негайне поновлення трудових прав викривачів. Сім із них - за порушення, виявлені під час планових та позапланових перевірок, три - за порушення, виявлені під час перевірок за повідомленнями викривачів. НАЗК також склало протокол про адміністративне порушення за розголошення інформації про викривача (ст. 172-8 КУпАП) та ініціювало вступ у судову справу про захист трудових прав викривача. Окрім того, за матеріалами НАЗК Державне бюро розслідувань розпочало кримінальне провадження щодо грубого порушення законодавства про працю (ст. 172 КК України)”, - розповіла керівниця підрозділу НАЗК Анастасія Ренкас.
Вона додала, що у жовтні 2024 НАЗК забезпечило виплати перших винагород викривачам корупції. Це стало можливим завдяки зміні порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на здійснення заходів з реалізації антикорупційних стратегій. Врегулювання майбутніх виплат винагороди викривачам є одним із ключових завдань НАЗК на 2025 рік.
Протягом року кількість організацій, підключених до Єдиного порталу повідомлень викривачів, зросла до 7904 порівняно з 95 станом на січень 2024 роком. Для підвищення ефективності роботи з порталом НАЗК розробило методичні рекомендації та провело аналітичне дослідження у сфері захисту викривачів. Також були внесені зміни до наказу про визначення черговості підключення до Порталу та Порядку його ведення.
Впроваджуючи і розвиваючи інститут викривання, Нацагентство провело низку публічних заходів. Йдеться про конференцію «Викривачі корупції в Україні: успіхи та виклики», круглий стіл з питань викривання серед військовослужбовців, дискусійну платформу «Становлення та розвиток інституту викривання в кримінальному провадженні» та навчальні тренінги: запущено сертифіковану програму для прокурорів, проведено понад 15 тренінгів для працівників різних державних органів і правоохоронців.
Водночас НАЗК продовжує працювати над удосконаленням законодавства щодо захисту прав викривачів. У співпраці з Міністерством оборони України розроблено зміни до Дисциплінарного статуту ЗСУ для захисту військовослужбовців-викривачів. Також внесено зміни до законодавства для гармонізації українських стандартів захисту викривачів із міжнародними.
“Інститут викривання в Україні вже зарекомендував себе як дієвий інструмент боротьби з корупцією. Пріоритетами роботи НАЗК у цій сфері в 2025 році є ініціювання законодавчих змін для усунення наявних прогалин та покращення механізмів захисту викривачів, підвищення суспільного розуміння важливості викривання корупції та особливостей статусу, прав і гарантій викривачів; модернізація Єдиного порталу повідомлень викривачів; створення каналів для безпечного повідомлення про корупцію, включаючи інформацію, віднесену до державної таємниці; сприяння розвитку інституту викривання до рівня стандартів і механізмів, передбачених найкращими міжнародними практиками, у тому числі Директивою Європейського Парламенту й Ради ЄС 2019/1937”, - наголосив заступник Голови НАЗК Сергій Гупяк.
Про те, як наразі розвивається інститут викривання в Україні, які результати роботи першого року Порталу повідомлень викривачів та які необхідні подальші законодавчі зміни, можна прочитати тут. Про необхідність врегулювання статусу викривача у кримінальному процесі можна докладно прочитати тут.