Містобудування, землеустрій, публічні закупівлі та робота комунальних підприємств – сфери з найвищими корупційними ризиками в Тернопільській області. Про це заявив заступник голови НАЗК Сергій Гупяк під час робочої поїздки до Тернополя.
Питання запобігання корупції в цих та інших галузях представники НАЗК обговорили на зустрічах з керівництвом Тернопільської обласної військової адміністрації (ОВА), обласної та міської рад, правоохоронних органів. Діалог НАЗК з регіонами має на меті налагодження конструктивної співпраці задля ефективної реалізації державної антикорупційної політики з фокусом на місцеву проблематику.
«Тернопільщина активно забудовується, зокрема, через внутрішню міграцію, спричинену війною. Однак існують суттєві ризики порушень при виділенні земельних ділянок, укладанні інвестиційних угод та договорів оренди землі. Громада та місцевий бюджет мають отримувати користь від таких проєктів у вигляді бюджетних надходжень, благоустрою, розвитку інфраструктури, а сама забудова має здійснюватися в прозорий спосіб, з дотриманням норм земельного, містобудівного та антикорупційного законодавства», — зазначив заступник голови НАЗК Сергій Гупяк на зустрічі з місцевою владою.
Він наголосив, що НАЗК планує на прикладі Тернополя зробити комплексний аналіз корупційних ризиків в сфері містобудування і виробити рекомендації центральним профільним органам для усунення та зменшення таких ризиків в усіх містах. Містобудування та землеустрій - одні з найкорумпованіших в Україні сфер, як за даними соціологічних досліджень, так і за даними правоохоронців, медіа, громадськості.
Заступник Голови НАЗК зазначив про необхідність виконання всіма органами Державної антикорупційної програми (ДАП) та наголосив, що превентивно працювати над зменшенням ризиків, зокрема через систему повідомлень про корупцію, мають, насамперед, антикорупційні уповноважені. Наразі Тернопільська міська рада та її установи не підключені до Порталу викривачів. Тернопільська ОВА, районна адміністрація та облрада мають забезпечити підключення підпорядкованих установ.
«Уповноважені – перші порадники керівника, які повинні оцінювати його рішення, попереджати про юридичні та репутаційні наслідки, зокрема, щодо конфлікту інтересів, суміщення посад, преміювання. Однак 60% тих, хто звертається до контакт-центру НАЗК, або не зверталися до своїх антикорупційних уповноважених, або не отримали допомоги. Залученість уповноважених має зростати», – наголосив Сергій Гупяк.
Також він розповів про методологію аналізу контрагентів, дослідження корупційних ризиків у комунальних підприємствах та публічних закупівлях. НАЗК може надати місцевій владі рекомендації щодо покращення ситуації в цих сферах.
Також він розповів про методологію аналізу контрагентів та дослідження корупційних ризиків у комунальних підприємствах. НАЗК може надати місцевій владі рекомендації щодо покращення ситуації.
Начальник ОВА В'ячеслав Негода запевнив, що обласна влада вживає заходів, аби створити умови, за яких корупція не існувала б. Для цього область виконує власну антикорупційну програму на 2022-2025 роки, а також готує нові антикорупційні ініціативи для наступного періоду. Очільник ОВА зазначив, що в регіоні розуміють важливість відкритості та прозорості в прийнятті рішень та готові до взаємодії з НАЗК задля протидії корупції.
Голова Тернопільської обласної ради Богдан Бутковський та тернопільський міський голова Сергій Надал розповіли про антикорупційні заходи, яких вживають відповідно обласна та міські ради.
НАЗК також провело навчальний семінар для державних службовців та посадових осіб ОМС Тернопільщини щодо важливих питань кампанії декларування за 2024 рік, яка триває до 31 березня.
З початку 2024 року НАЗК розпочало проведення шести повних перевірок декларацій, поданих декларантами з Тернопільщини, чотири з них завершено. У двох з чотирьох завершених перевірках було виявлено внесення недостовірних відомостей загалом на понад 2,2 млн грн.
Під час робочої поїздки на Тернопільщину представники НАЗК також провели серію зустрічей з освітянами, студентами, представниками громадських організацій області та медіа. Нагадаємо, проєкт регіональних поїздок НАЗК започаткувало для посилення співпраці з громадами, місцевою владою, закладами загальної середньої та вищої освіти, журналістами, громадськими організаціями, а також для сприяння розбудові доброчесності через залучення громад. Представники Агентства вже здійснили візити до Львова, Дніпра, Чернівців, Житомира, Івано-Франківська, Вінниці, Луцька, Черкас, Хмельницького, Ужгорода, Харкова, Одеси, Рівного та Кропивницького.