НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Українські громади систематизують свої зусилля з протидії корупції - Форум доброчесності громад

16.08.2024

Розбудова доброчесності на місцевому рівні, роль органів місцевого самоврядування (ОМС) в процесі відбудови та євроінтеграції України, впровадження ефективних демократичних практик та сучасних антикорупційних інструментів – ключові теми, що обговорювались 16 серпня 2024 року на Форумі доброчесності громад, проведеному Національним агентством з питань запобігання корупції (НАЗК) за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та у партнерстві з RMTeam International. Запис трансляції форуму за посиланням.

Форум проходив вже вдруге і став унікальною платформою, створеною НАЗК та партнерами для координації дій з розбудови доброчесності в громадах. Своїм досвідом та напрацюваннями поділилися представники влади, міжнародних організацій, органів місцевого самоврядування – керівники обласних, міських, селищних, сільських рад, а також профільних асоціацій.

Співпраця з ОМС, громадами та міжнародними партнерами, спрямована на розвиток і прозору відбудову регіонів, є пріоритетом НАЗК. Національне агентство проводить активну роботу в цьому напрямку, надаючи практичну допомогу, зокрема, у сфері виявлення корупційних ризиків та проведенні антикорупційних експертиз.

Учасники заходу ознайомились з успішними кейсами доброчесних практик різних громад, сучасними інструментами для підвищення ефективності врядування, а також інструментами, впровадження яких забезпечить сталий розвиток регіонів та держави в цілому. 

Своїми напрацюваннями в площині розбудови доброчесного врядування на місцевому рівні поділились з учасниками Форуму також представники громадського сектору.  Так, методика оцінювання «Індекс публічності місцевого самоврядування», розроблена Громадянською мережею ОПОРА в 2012 році та доопрацьована з урахуванням актуальних викликів сьогодення у 2024 році, дає можливість розвивати рівень публічності в громадах.

«Коли ми говоримо про публічність ОМС, то йдеться про цілий комплекс заходів, спрямований на налагодження взаємодії місцевої влади з мешканцями громад. Вона складається з трьох компонентів: прозорість, відкритість і підзвітність. В частині прозорості ми говоримо про доступність інформації щодо діяльності ОМС і тієї інформації, яка ними створюється. Відкритість – це громадська участь, тобто наскільки мешканці громади можуть отримувати інформацію, використовувати її, а також ті механізми, які дозволяють їм брати участь в прийнятті рішень на місцевому рівні. Також підзвітність на всіх рівнях: виконавчих органів і депутатів, насамперед  щодо використання місцевих коштів та реалізацію тих програм, які працюють в громаді. Публічність – це не лише про інформацію, а й про можливість впливати на ті чи інші процеси», - підкреслив Андрій Токарський, менеджер проєктів Громадянської мережі ОПОРА.

Під час Форуму до Декларації розбудови доброчесності долучилася низка нових громад та профільних асоціацій. Так, новими підписантами стали: Всеукраїнська асоціація громад, Львівська та Закарпатська обласні ради, Жовківська, Чортківська та Пустомитівська міські ради, Рокитнівська селищна, Ворохтянська сільська ради та Камінь-Каширська громада Волинської області. 

Зазначимо, під час минулорічного Форуму своє прагнення реалізовувати доброчесні практики задекларували керівники 20 ОМС та профільних асоціацій. Враховуючи нових підписантів, тепер їхня кількість зросла до 40.

Документ передбачає проголошення спільних цінностей у розбудові доброчесного врядування, заснованого на Рекомендаціях Ради Європи з публічної доброчесності та європейській моделі «доброго врядування» («Good Governance»), а також конструктивну співпрацю підписантів в реалізації поставлених завдань. 

За словами голови НАЗК Віктора Павлущика, сам Форум та приєднання до Декларації розбудови доброчесності нових підписантів – хороший знак, що свідчить про зрілість суспільства.

«Декларація, до підписання якої долучається все більше громад – це орієнтир, дорожня карта, яка веде до побудови справедливого суспільства і сприяє посиленню довіри громадян до влади всіх рівнів. Без культури доброчесності, яка може бути реалізована лише у співпраці з місцевими громадами, ми не зможемо досягти високих стандартів і результатів. Приємно бачити, що усвідомлення цього факту представниками ОМС постійно зростає і все більше громад долучається до системної роботи над запобіганням корупційним правопорушенням, яку проводить НАЗК. Наша спільна робота має бути націлена на створення максимально несприятливих умов для недоброчесних службовців і представників ОМС. Адже якщо місцеве самоврядування вражене вірусом корупції, воно апріорі не може задовольняти потреби громадян і стати основою сильної ефективної держави. В умовах війни наші громади продемонстрували неабияку стійкість і здатність долати найсерйозніші безпекові виклики. Прийшов час так само спільно забезпечити прозоре відновлення та сталий розвиток країни на майбутнє», - наголосив Віктор Павлущик.


«Пам’ятаймо, що боротьба з корупцією та сприяння доброчесності - це відповідальність не лише кількох людей. Це вимагає колективних зусиль від усіх нас - уряду, місцевих керівників, громадянського суспільства та міжнародних партнерів», - зазначив Сорен Гербст, керівник Відділу підтримки багаторівневої системи управління Програми «U-LEAD з Європою».

Долучитись до Декларації і тим самим засвідчити своє прагнення сформувати культуру доброчесності на місцях можуть представники усіх громад та регіонів України.

Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Данією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, стійкому та підзвітному багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає потребам громадян, та пропонує громадам реальні інструменти по впровадженню доброчесних практик.


Останні новини

26.12.2024
10:00
Конфлікт інтересів: приватний інтерес vs службовий обов’язок
25.12.2024
15:22
Річниця ухвалення Стратегії комунікацій у сфері запобігання та протидії корупції на період до 2025 року: що зроблено?
14:40
26 грудня доступ до Реєстру декларацій буде частково обмежено з 15:00 до 18:00
24.12.2024
13:57
Антикорупційні комунікації – 2024: НАЗК об'єднує комунікаційників державного сектору, медіа та активістів
20.12.2024
11:00
Суд відмовив у задоволені апеляційної скарги чинного нардепа за результатом розгляду протоколу, складеного НАЗК
19.12.2024
10:10
НАЗК, правоохоронці та судді обговорили проблемні питання кваліфікації дій осіб за недостовірне декларування та незаконне збагачення
18.12.2024
12:01
Лісокористування, озеленення міста, видобування бурштину: заступник Голови НАЗК розповів про найвразливіші до корупції сфери на Рівненщині
10:10
Представники НАЗК пройшли навчання у Міжнародній антикорупційній академії та домовились про співпрацю з міжнародними інституціями
16.12.2024
16:29
В заходах Тижня доброчесності взяли участь кілька тисяч освітян, школярів, студентів та публічних службовців
10:07
НАЗК та Базельський інститут управління визначили подальші напрями співпраці для ефективного запобігання корупції
13.12.2024
15:30
НАЗК звернуло увагу Міносвіти на корупційні ризики у діяльності закладів освіти
15:29
Понад 100 освітян, школярів і батьків обговорили як зробити освіту доброчесною та прозорою
10:46
Як повернути у відкритий доступ раніше вилучені декларації?
12.12.2024
12:00
НАЗК та юридичний університет імені Ярослава Мудрого спільно працюватимуть над розбудовою доброчесності в освіті
11:00
Оборудки з перепродажем авто та елітні апартаменти в Грузії: НАЗК викрило ознаки незаконного збагачення посадовця МВС
11.12.2024
16:25
За матеріалами НАЗК майже 2,6 млн грн необґрунтованих активів сільського голови Закарпатської області можуть стягнути у дохід держави
15:59
За матеріалами НАЗК стягнуто в дохід держави 5,6 млн грн необґрунтованих активів з начальника управління ДМС в Одеській області
12:09
Порушень на понад 252 млн грн, зокрема непідтвердженої готівки на 34 млн грн, виявлено за результатами повних перевірок декларацій у листопаді
10:14
Реєстр декларацій - найбільша база даних про майно посадовців: НАЗК презентувало досвід декларування під час міжнародної конференції в Польщі
09:52
До уваги медіа! 12 грудня відбудеться Форум «Доброчесність для освіти»
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua