Під час 93-го пленарного засідання Групи держав проти корупції (GRECO), яке проходить цими днями у Страсбурзі, GRECO підтвердила, що Україна демонструє стабільний прогрес у виконанні рекомендацій в питанні боротьби з корупцією.
Українську делегацію у GRECO очолює Голова Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Олександр Новіков.
На засіданні було погоджено та затверджено звіт про виконання Україною рекомендацій GRECO в питаннях запобігання корупції стосовно народних депутатів, суддів та прокурорів. Зокрема, було зазначено, що за останній рік наша держава просунулась у виконанні ще 6 рекомендацій. Вони вважаються повністю виконаними додатково до 9 рекомендацій, виконаних Україною у попередньому періоді. Стан виконання рекомендацій GRECO буде враховуватись Європейською Комісією під час оцінки прогресу України у досягненні критеріїв членства у Європейському Союзі.
Так, серед ключових досягнень було виділено:
- покращення регулювання з питань конфлікту інтересів у народних депутатів у зв’язку із обмеженнями на зайняття ними підприємницькою діяльністю;
- впровадження ефективних механізмів підвищення обізнаності з питань доброчесності серед народних депутатів;
- гарантування безпеки суддів;
- розроблення та внесення до Парламенту проекту етичного кодексу народних депутатів (наприкінці минулого року у Верховній Раді України вже зареєстрували відповідний депутатський законопроект за номером 8327);
- врегулювання питань кар’єрного просування в органах прокуратури.
За його словами, це має позитивно вплинути на процес вступу України до Європейського Союзу та Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), оскільки звіти GRECO є суттєвим показником досягнень держав в антикорупції. Для України це особливо важливо в контексті довіри міжнародних партнерів та донорів, які орієнтуються на стан протидії корупції в Україні.
«Попри всі намагання держави-терориста зупинити нас на нашому шляху до ЄС, Україна демонструє значні досягнення в розбудові доброчесної влади та справедливого суспільства. Наші партнери, Рада Європи, визнають і підтверджують цей прогрес. Антикорупційна стратегія на 2021-2025 роки, ухвалена Парламентом, та Програма з її виконання, затверджена Урядом, практично повністю покривають перелік рекомендацій GRECO, які ще залишається виконати до квітня 2024 року, коли відбудеться наступне оцінювання у рамках поточного раунду моніторингу. Незалежність судової влади, закон про лобізм та затвердження етичного кодексу народних обранців є не тільки вимогою Ради Європи, але й відповідає ключовому запиту нашого суспільства на справедливість. НАЗК координуватиме виконання цих вимог», — підкреслив Олександр Новіков.
Голова НАЗК наголосив на важливості єдності серед європейських країн у питаннях підтримки України.
«Російська війна проти наших спільних європейських цінностей — це війна автократій проти демократій, яка стала результатом захоплення російської держави та її суспільства корупцією. Тому доброчесність, особливо сил оборони України, є ключем до нашої перемоги у битві за демократію та свободу у всьому світі», — зазначив Голова НАЗК.
Нагадаємо, Україна є постійним учасником GRECO. Група держав проти корупції є головним та єдиним органом Ради Європи з антикорупційного моніторингу. Вона об'єднує 49 держав-учасниць.
Проміжний звіт 4-го раунду оцінки досягнень України: https://cutt.ly/B4Y1kwU (англ., франц.)