Відповідно до вимог Закону України “Про запобігання корупції”, у декларації потрібно зазначати інформацію про цінні папери, які належать декларанту або членам його сім’ї. До цінних паперів належать, зокрема
- акції;
- інвестиційні сертифікати;
- облігації внутрішніх державних позик (ОВДП);
- векселі;
- опціонні сертифікати;
- фондові варанти;
- іпотечні облігації, заставні;
- державні деривативи.
Інформація про такі активи (декларанта або членів його сім’ї) вказується у розділі 7 декларації станом на кінець звітного періоду, незалежно від їхньої вартості.
Якщо цінні папери декларанта передані в управління іншій особі, потрібно вказати інформацію про цю особу.
Службові особи, які займають відповідальне або особливо відповідальне становище, або декларанти, які обіймають посади з високим або підвищеним рівнем корупційних ризиків, зобов’язані також декларувати цінні папери, які:
- формально належать іншим особам, але декларант або члени його сім’ї отримують або мають право на отримання доходу від таких цінних паперів,
- декларант або член сім’ї можуть прямо чи опосередковано вчиняти щодо такого об’єкта дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ним.
Проте, якщо цінні папери належать юридичній особі та використовуються для ведення її господарської діяльності, їх декларувати не потрібно.
Докладніше про загальні правила декларування цінних паперів - тут.
Якщо декларант або член його сім’ї має цінні папери одного емітента (особи, яка розмістила цінні папери, наприклад Міністерство фінансів України щодо облігацій внутрішніх державних позик України), одного виду, однакової номінальної вартості у валюті випуску – вони зазначаються в декларації як один об’єкт стосовно декларанта або члена сім’ї.
Якщо хоча б один із зазначених критеріїв відрізняється, рекомендується вказати їх окремо як кілька об’єктів. Детальніше - тут.
Крім того, у декларації потрібно вказувати дату набуття права на цінні папери. Це робиться на підставі документів:
- які підтверджують набуття декларантом або членами його сім’ї права на цей об’єкт декларування;
- документів, які містять відомості про дату набуття права.
У разі укладення декларантом / членом його сім’ї кількох правочинів, датою набуття права на пакет цінних паперів одного виду, в одній валюті, випуску одного емітента, є дата останнього правочину декларанта / члена його сім’ї.
Різні види цінних паперів від одного емітента потрібно декларувати як окремі об’єкти. Детальніше - за посиланням.
У декларації також потрібно вказати номінальну вартість одного цінного папера.
Деякі цінні папери, як-от векселі, не мають номінальної вартості. У таких випадках у полі «Номінальна вартість одного цінного папера, грн» потрібно вибрати «Не застосовується».
Звертаємо увагу, що вартість, за яку декларант або член його сім’ї купили цінний папір, не є його номінальною вартістю. Докладніше - тут.
Особливості декларування акцій, зокрема проданих за процедурою примусового викупу
Акції зазначаються у лише розділі 7 «Цінні папери» декларації.
Продаж акцій на вимогу власника контрольного пакета акцій регулюється статтею 95 Закону України «Про акціонерні товариства».
У випадку, якщо акції були придбані у декларанта / члена його сім’ї за процедурою примусового викупу, вони не відображаються в розділі 7 «Цінні папери» декларації. Дохід від таких операцій вказується в розділі 11 «Доходи, у тому числі подарунки» декларації.
Якщо кошти надійшли на рахунок умовного зберігання (ескроу) для подальшого отримання декларантом і сума перевищує поріг декларування, їх потрібно вказати в розділі 12 «Грошові активи» декларації.
Детальніше - тут.