
Антикорупційна експертиза проводиться для виявлення та усунення недосконалостей у законодавстві, які можуть породжувати корупцію в тих сферах, які це законодавство покликане регулювати. Антикорупційна експертиза є ефективним превентивним інструментом і саме завдяки їй Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) має можливість виявити норми, в яких приховані корупційні ризики та вчасно запобігти корупційним схемам та злочинам у майбутньому.
У січні 2024 року НАЗК провело моніторинг 392 проектів нормативно-правових актів (НПА): 300 проектів актів Кабінету міністрів України (КМУ) та 92 законопроектів.
За результатами проведеного моніторингу було виявлено корупційні ризики у семи проектах НПА та, відповідно, проведено сім антикорупційних експертиз. Було виявлено 28 корупціогенних фактори та надано 40 рекомендацій щодо їхнього усунення.
Зокрема, за результатами експертизи проекту постанови КМУ «Про реалізацію експериментального проекту з відновлення багатоквартирних будинків» авторства Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, яке пропонує визначити процедуру реалізації експериментального проекту з відновлення багатоквартирних будинків, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації, зокрема:
- уповноважити обласні та столичну адміністрації за пропозиціями органів місцевого самоврядування сформувати пропозиції щодо об’єктів незалежно від форми власності, що підлягають відновленню в цілях експериментального проекту, та направити їх до Мінінфраструктури;
- передбачити розгляд отриманих пропозицій та формування переліку об’єктів в цілях відновлення Комісією при Мінінфраструктури;
- визначити окремі умови проведення публічних закупівель в цілях експерименту.
Наразі представники Національного агентства беруть активну участь в узгоджувальних нарадах щодо доопрацювання проекту зазначеної постанови.
Дослідивши проект Закону України «Про внесення змін до Кодексу України з процедур банкрутства щодо удосконалення окремих його положень» (розробник - Міністерство юстиції), НАЗК запропонувало:
- визначити на рівні Кодексу перелік та вимоги до документів, необхідних для отримання адміністративної послуги з видачі свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого, платності/безоплатності надання адміністративної послуги, переліку підстав для відмови у наданні такої послуги;
- встановити строк дисциплінарного стягнення, що застосовується до арбітражного керуючого;
- врегулювати питання проведення інвентаризації та продажу майна боржника.
Наразі Висновок антикорупційної експертизи направлено розробнику для розгляду.
За результатами аналізу проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо лібералізації ринку земель та земельних відносин», яку розробило Міністерство аграрної політики та продовольства України, також було виявлено низку ризиків. Задля їхнього нівелювання НАЗК пропонує:
- врегулювати питання встановлення та зміни цільового призначення земельних ділянок, набуття прав на земельні ділянки;
- спрощення ініціювання проведення земельних торгів із передачі в оренду вільних земель державної та комунальної власності.
Наразі Висновок антикорупційної експертизи направлено розробнику для розгляду.
Зазначимо, відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» НАЗК може проводити за власної ініціативи у встановленому ним Порядку антикорупційну експертизу проектів нормативно-правових актів, що вносяться на розгляд Парламенту та Уряду.
Загалом за 2020-2023 роки НАЗК здійснило моніторинг майже 13 тис. проектів нормативно-правових актів та провело 370 антикорупційних експертиз у сферах надання адміністративних послуг, ліцензування, корпоративного управління на державних підприємствах, оборонних і публічних закупівель, відшкодування збитків, завданих агресією рф, відбудови України, податків і зборів у період воєнного часу тощо. За цей час НАЗК виявило понад тисячу корупціогенних факторів та надало майже півтори тисячі рекомендацій щодо їх усунення. З усіма висновками проведених антикорупційних експертиз можна ознайомитися тут.
Результати антикорупційних експертиз у січні 2024 року.