У квітні Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) виявило 37 порушень вимог і обмежень законодавства, що стосуються конфлікту інтересів, одержання подарунків, сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності (статті 1727, 1724, 1725 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Серед посадовців, які вчинили правопорушення: керівниця самостійного структурного підрозділу центрального апарату Державного бюро розслідувань, Голова місцевої державної адміністрації та колишній виконуючий обов’язки Голови Державної фіскальної служби України.
У чому суть порушень, які виявило НАЗК?
Серед найбільш розповсюджених та навпаки незвичних порушень, стосовно яких НАЗК склало протоколи у квітні, наступні:
- Керівник місцевої держадміністрації обіймав посади ще й у декількох підприємствах.
Важливо: з дня, коли вас призначають на державну посаду, починає діяти обмеження на зайняття посад в органах управління підприємств, що мають на меті отримання прибутку.
- Нерухомість у подарунок.
Важливо: публічні службовці можуть приймати подарунки, які відповідають загальновизнаним уявленням про гостинність (крім заборонених подарунків), лише якщо вартість таких подарунків не перевищує 1 прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на день прийняття подарунка (станом на 2021 рік - 2 270 грн), одноразово.
Натомість сукупна вартість таких подарунків, отриманих від однієї особи (групи осіб) протягом року, не може перевищувати 2 прожиткових мінімуми, встановлених для працездатної особи на 1 січня того року, в якому прийнято подарунки (станом на 2021 рік - 4 540 грн).
- Працівниця ДБР прийняла рішення щодо особи, з якою має неприязні стосунки.
Під час підписання подання на премії у керівниці був приватний інтерес, зумовлений бажанням відреагувати на дії працівника. Адже напередодні підлеглий працівник ініціював проведення службового розслідування відносно своєї керівниці.
- Поліцейський розслідував справу щодо свого керівника.
- Призначення премії самому собі.
Звертаємо увагу, що в ситуації, коли посадовець стає виконувачем обов’язків, завжди виникає потенційний конфлікт інтересів, зумовлений можливістю реалізації певних службових повноважень щодо себе. За таких умов треба своєчасно повідомити про конфлікт інтересів у спосіб, визначений для відповідного керівника, а також утримуватись від реалізації повноважень стосовно себе поки конфлікт інтересів не буде врегульовано.
Детальніше про те, як врегулювати конфлікті інтересів, можна ознайомитися за посиланням: https://bit.ly/3oQVPaR.
Більше про конфлікт інтересів за посиланням: https://bit.ly/2RPufib.