Національне агентство з питань запобігання корупції здійснило моніторинг за виконанням народними депутатами VIII скликання вимог Закону України «Про запобігання корупції» щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, а також перевірило дотримання обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності.
Слід відзначити, що законодавець не встановив механізмів притягнення народних депутатів до відповідальності у зв’язку з порушенням зазначених вимог антикорупційного законодавства. Заходи моніторингу НАЗК забезпечили виконання превентивної функції: більшість депутатів інформує Національне агентство про передачу корпоративних прав, зокрема тих, які набуті після обрання на посаду.
За результатами моніторингу уповноважені особи Національного агентства виявили порушення вимог статті 36 Закону України «Про запобігання корупції» щодо передачі в управління підприємств або корпоративних прав у 2 депутатів та ознаки порушення 14 народними депутатами України вимог ч.3 ст. 14 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» (чинний на день набуття статусу народними депутатами VIII скликання).
Складено 38 протоколів про адміністративні правопорушення за фактами порушень 23 народними депутатами вимог Закону України «Про запобігання корупції» за наступною кваліфікацією:
- стаття 172-7 КУпАП (порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів) – 29 протоколів
14 протоколів - порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів під час участі у прийнятті рішень на пленарних засідання Верховної Ради України
15 протоколів - порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у зв’язку з використанням свого статусу народного депутата і наданих повноважень у приватних інтересах, шляхом направлення депутатських звернень і запитів
- стаття 172-4 КУпАП (порушення обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності) – 7 протоколів, з яких:
2 протоколи складено за порушення встановлених законом обмежень щодо зайняття іншою оплачуваною діяльністю або підприємницькою діяльністю
5 протоколів складено за порушення обмежень щодо входження до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, чи наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку
- стаття 172-5 КУпАП (порушення встановлених законом обмежень щодо одержання подарунків) – 1 протокол
- стаття 188-46 КУпАП (невиконання законних вимог (приписів) НАЗК) – 1 протокол.
Найбільшу кількість протоколів складено стосовно поза-фракційних народних обранців - 9 депутатів, друге місце посідають депутати від фракцій Партії «Блок Петра Порошенка» та політичної партії «Народний фронт» - по 5 депутатів, 2 депутата від фракції політичної партії «Опозиційний блок» та по одному депутату від радикальної партії Олега Ляшка та групи «Партія «Відродження».
Вимоги щодо несумісності депутатського мандата з іншими видами діяльності, встановленими законом закріплені у статті 3 Закону України «Про статус народного депутата України». Згідно з пунктом 6 частини першої цієї статті народний депутат не має права входити до складу керівництва, правління чи ради підприємства, установи, організації, що має на меті одержання прибутку.
Відповідно до частини четвертої статті 81 Конституції України у разі невиконання вимоги щодо несумісності депутатського мандата з іншими видами діяльності повноваження народного депутата України припиняються достроково на підставі закону за рішенням суду.