З початку повномасштабної агресії рф проти України соціально відповідальний бізнес і його менеджмент почали висловлювати свою позицію щодо війни, залишати російський ринок і звільнятися з керівних посад у російському бізнесі.
Проте досі у керівних органах низки російських державних і приватних компаній, що працюють у стратегічно важливих галузях для бюджету рф, посади зберігають багато іноземців і росіян з подвійним громадянством. Це бізнес у 23 галузях, який фактично фінансує війну, зокрема нафтогазовий сектор, банки, транспорт і логістика, роздрібна торгівля, машинобудування, багатогалузеві холдинги, електроенергетика, телекомунікації та зв'язок тощо.
Для пошуку таких посадовців і репутаційного удару на них НАЗК запустило проект «Список ганьби іноземців». На початок війни у російських компаніях працювало 350 іноземців із 46 держав, частина з яких на п'ятий місяць війни досі продовжують перебувати в складі керівних органів (СЕО, наглядові ради) 300 російських компаній. Це не остаточна кількість, адже аналітики НАЗК продовжують пошуки таких іноземців.
Найбільше громадян було з таких країн:
- Велика Британія,
- Франція,
- США,
- Німеччина,
- Австрія.
Хто саме та чому потрапив до «списку ганьби»?
Менеджмент російських компаній ризикує незабаром потрапити під санкції. Включення до санкційних списків окремої категорії «Ключові керівники та члени правління російських/білоруських компаній і банків, незалежно від громадянства особи» передбачає Документ робочої групи # 3 «Дорожня карта індивідуальних санкцій».
Іноземці працюють у провідних російських компаніях, зокрема у X5 Retail Group, ПАТ «Магніт», ПАТ «НОВАТЕК», АТ «Сибірська Вугільна Енергетична Компанія», ПАТ «ФосАгро», ТОВ «Яндекс» та інших. Так, досі у наглядовій раді найбільшого російського ритейлера X5 Retail Group працюють нідерландці Квінтен Пір і Френк Лоест.
Інший учасник «списку ганьби» – Філіпп Циммерман, генеральний директор ADEO (до складу якого входить Leroy Merlin) та голова наглядової ради ТОВ «Леруа Мерлен Схід». У топменеджменті цієї компанії працює ще четверо французів.
У АТ «Поліметал», що є одним з лідерів з видобутку дорогоцінних металів у світі, у наглядовій раді та менеджменті працює семеро іноземців, четверо з яких призначені на посади у березні.
Хто з іноземців вже подав у відставку у зв’язку з війною?
Чимало осіб, що обіймали високі посади у російських компаніях, з першого ж дня війни подали у відставку чи відмовилися від співпраці з країною-агресором. Так, посаду в раді директорів ВАТ «Російські залізниці» залишив ексканцлер Австрії та колишній керівник австрійських залізниць Крістіан Керн.
Зі складу наглядової ради ПАТ «Ощадбанк Росії» вийшов колишній прем'єр-міністр Фінляндії Еско Ахо. Цей орган корпоративного управління найбільшого російського фінансового інституту залишили також Надя Уеллс (Великобританія) та Наталі Брагінські-Муньє (США) У результаті в менеджменті не залишилося більше незалежних директорів-іноземців.
Колишній канцлер Німеччини Герхард Шредер, друг путіна, під тиском пішов з посади голови ради директорів російської державної компанії «Роснафта», на якій перебував 15 років. Згодом свої посади залишили Карін Кнайсль і Маттіас Артур Варніг. Британець Роджер Маннінгс вийшов з наглядових рад «Лукойл», ПАТ «Гірничо-металургійна компанія «Норільський нікель» та ПАТ «Акціонерна фінансова корпорація «Система».
Нещодавно посади членів наглядової ради підсанкційної компанії «Трансмашхолдинг» залишили Лоран Мартінес і Мішель Гранже, які працюють у компанії Alstom у Франції.
Інформацію про всіх іноземців у російських компаніях можна знайти на порталі «Війна & санкції» за посиланням: https://sanctions.nazk.gov.ua/shame/.
