НАЗК НАЗК
A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Україна продовжує підвищувати стандарти захисту громадян, які викривають корупцію: судом прийнято перше рішення про захист трудових прав близької особи викривача

02.06.2022
Україна продовжує підвищувати стандарти захисту громадян, які викривають корупцію: судом прийнято перше рішення про захист трудових прав близької особи викривача

В Україні суд вперше прийняв рішення про захист трудових прав близької особи викривача корупції, яка отримала догану. Суд довів наявність зв’язку між доганою та повідомленням викривача корупції. Відтак, суд  визнав незаконним та скасував розпорядження про застосування дисциплінарного стягнення до близької особи викривача.  

У чому суть справи?

У грудні 2019 року викривач корупції звернувся до Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) з повідомленням про неправдиві відомості у декларації одного з посадовців. За результатами розгляду було відкрито кримінальне провадження стосовно заяви викривача за ст. 366-1 Кримінального кодексу - Декларування недостовірної інформації.  

Через це близька особа викривача, яка працює на посаді директори школи, отримала такий вид дисциплінарного стягнення як догану. Тому у листопаді 2021 року близька особа викривача звернулася за захистом до НАЗК та до суду.  НАЗК було залучено третьою особою на стороні позивача у справі про визнання догани незаконною та відповідно її скасування, а також стягнення моральної шкоди.

Районний суд Черкаської області у своєму рішенні від 28.04.2022 постановив про  наявність зв’язку між доганою близькій особі викривача корупції, та повідомленням викривача в грудні 2019 року. Суд визнав незаконним та скасував розпорядження про застосування дисциплінарного стягнення до близької особи викривача. Окрім того, порушника зобов’язали компенсувати моральну шкоду.  

Важливо, що у своєму рішенні суд послався на постанову Верховного Суду, яка вперше в судовій практиці зазначає, що разом зі статусом викривача особа отримує певний імунітет. У постанові також наголошується на необхідності доводити зв’язок між викриванням та тиском на викривача.

Чому це важливо?

Таке рішення - новий крок до того, щоб повідомляти про корупцію для українців стало звичною справою. Адже рішення демонструє, що кожен, хто повідомляє про корупцію, отримує необхідний захист від держави.

«Це важливий сигнал для всіх керівників державних установ, що їхні незаконні дії проти викривачів корупції матимуть конкретні наслідки та не залишаться без уваги НАЗК. Я сподіваюся, що керівники почнуть сприймати викривачів як надійних партнерів, що допомагають протидіяти корупції в їхній установі. Адже в ефективному запобіганні корупції мають бути зацікавлені всі: керівники державних установ, бізнес та громадяни», – зазначив керівник Департаменту запобігання та виявлення корупції НАЗК Сергій Деркач.

Останні новини

21.05.2026
14:30
За приховані в деклараціях статки суди притягнули до відповідальності депутата та двох посадовців місцевих рад
09:23
Як відкриті дані руйнують міфи про «тотальну корупцію»: дискусія на LMF 2026
20.05.2026
14:00
З посадовця податкової на Закарпатті можуть стягнути необґрунтовані активи на понад 4 млн грн
12:24
Повні перевірки декларацій: за 4 місяці 2026 року НАЗК виявило порушення на понад 1,3 млрд грн
09:31
Депутата з Житомирщини судитимуть за декларування недостовірних відомостей
19.05.2026
17:47
З посадовиці ДПС на Львівщині можуть стягнути необґрунтовані активи на понад 4,4 млн грн
09:19
Понад 110 політичних партій не подали звіти за І квартал 2026 року
18.05.2026
17:00
АП ВАКС підтвердила конфіскацію необґрунтованого активу колишнього підполковника Нацполіції на понад 2,2 млн грн
14:42
Антикорупційні інструменти, відкриті дані та протидія дезінформації: НАЗК провело тренінг для журналістів Львівщини
15.05.2026
17:53
Антикорупційна стратегія 2026–2030 переходить до парламентського етапу
14:41
Фінансовий аудит НАЗК вперше за міжнародними стандартами: фінансова та бюджетна звітність достовірна в усіх суттєвих аспектах
13:00
Ексдепутат сільради Вінниччини “збагатився” на понад 36 млн грн: результати повної перевірки декларації
12:36
Євроінтеграція і відчутні зміни для суспільства: Голова НАЗК розповів про пріоритети виконання Дорожньої карти з питань верховенства права
11:00
ВАКС визнав необґрунтованими активами люксові автівки чинного нардепа
10:05
У голови суду на Вінниччині можуть конфіскувати необґрунтовані активи на понад 6,8 млн грн
14.05.2026
16:31
«Прозорі університети»: в Україні з’явився перший Центр доброчесності та етики у вищій освіті
12.05.2026
17:37
Голова НАЗК обговорив із Послом Естонії поглиблення співпраці у сферах антикорупції, цифрового врядування та кібербезпеки
15:00
Повні перевірки: Суд визнав винним депутата із Сумщини у недостовірному декларуванні
12:14
Звіт про лобіювання: як вносити дані про клієнтів і бенефіціарів
11.05.2026
17:37
Екскерівника Держлікслужби судитимуть за декларування недостовірних відомостей
Чат-бот Telegram
контакт-центр
Чат-бот Telegram
Контакти
+38 (044) 200-06-94 info@nazk.gov.ua
працює з 9:00 до 18:00
Технічна підтримка
support@nazk.gov.ua