Антикорупційна експертиза — це виявлення та усунення недосконалостей у законодавстві, які можуть призводити до корупції в галузях, які це законодавство покликане регулювати.
Саме завдяки антикорупційній експертизі є можливість виявити норми, які сприятимуть корупції, і таким чином запобігти численним корупційним схемам та злочинам у майбутньому.
Стаття 55 Закону України «Про запобігання корупції» визначає, що НАЗК за власною ініціативою може проводити антикорупційну експертизу проєктів нормативно-правових актів (НПА), які надаються на розгляд Верховній Раді (законопроєкти) або Кабінету Міністрів України (найчастіше — постанови).
НАЗК розробило алгоритми роботи з різними видами проєктів НПА. Основні етапи цих алгоритмів однакові:
- Моніторинг НПА. На цьому етапі експерти НАЗК переглядають проєкти НПА на наявність у них положень, що можуть сприяти корупції, — корупціогенних факторів. Якщо корупціогенні факти виявлені, НАЗК бере документ на експертизу.
- Власне експертиза НПА. Експерти НАЗК детально переглядають документ, визначають, які його положення є ймовірно корупціогенними, та готують рекомендації, як їх усунути.
- Висновок. НАЗК надає висновки та рекомендації для усунення корупціогенних факторів розробникам документів.
Як НАЗК проводить антикорупційну експертизу?
Як НАЗК проводить антикорупційну експертизу?
Як НАЗК проводить антикорупційну експертизу?
Як НАЗК проводить антикорупційну експертизу?