Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) оновило дані лічильника подання декларацій: за минулі два тижні 1 665 посадовців добровільно подали декларації за 2021 рік, 4 071 особа - за 2022 рік.
Всього станом на 3 липня декларації за 2021 рік подали вже 388 тис. 252 публічних службовців.
Серед них:
- 42 народні депутати (без змін за два тижні);
- чотири міністри (без змін);
- три заступники керівника Офісу Президента (без змін);
- 34 258 посадовців категорій «А» та «Б» (держслужбовці, які обіймають керівні посади; + 202 за два тижні);
- 2 356 суддів (+ 33 за два тижні);
- 9 624 прокурори, слідчі, дізнавачі (+ 34 особи);
- 7 голів ОДА та ОВА (без змін).
«Вже скоро обов’язкова подача декларацій буде відновлена. Цього вимагають українці та наші міжнародні партнери. Подати декларації треба буде і за 2021, і за 2022 рік. Тому радимо декларуватися зараз та не наробити помилок. Попри війну є можливість подати декларації до Реєстру й навіть перевірити відомості, зазначені у минулорічній декларації, завдяки функції «Дані для декларації», - зазначив Голова НАЗК Олександр Новіков.Він нагадав, що одночасно будуть відновлені й перевірки декларацій: «Звертаємо увагу, що декларації високопосадовців, які будуть подані до Реєстру останніми, НАЗК перевірятиме в першу чергу. Українці бачать, що деякі декларанти під час війни отримують величезні статки. Ми опрацьовуємо таку інформацію у рамках моніторингу способу життя, але за наявності обов’язкового декларування та відновлення перевірок декларацій ці заходи здійснювались би швидше та ефективніше».
Нагадаємо, від початку повномасштабного вторгнення рф в Україну подання декларацій поки що добровільне. Проте Україна взяла на себе зобов’язання відновити обов’язкове декларування та повноваження НАЗК з перевірки декларацій. Меморандум з МВФ передбачає, що відповідний закон має бути ухвалено до кінця липня 2023 року.
Про те, що Україна має відновити систему електронного декларування, 22 червня заявив представник Єврокомісії під час оприлюднення проміжної оцінки України щодо виконання умов для початку переговорів про вступ до ЄС.
Про підтримку негайного відновлення електронного декларування також неодноразово заявляли представники МВФ, G7, GRECO, Світового банку, Єврокомісії та інші міжнародні інституції.
Тож НАЗК сподівається на якнайшвидше ухвалення законопроєкту №8071 про відновлення обов’язкового декларування, який понад 9 місяців тому був зареєстрований у парламенті керівником фракції політичної партії “Слуга народу” Давидом Арахамією.
Оскільки публічна частина Реєстру декларацій зараз закрита через війну та для того, щоб всі охочі могли бачити динаміку декларування, НАЗК запустило лічильник подання декларацій за 2021 рік.
Нагадаємо, що з роз’ясненнями про те, як правильно заповнювати декларацію, можна ознайомитися у Базі знань НАЗК. Також роз’яснювальні матеріали шукайте за хештегом #декларуйся на нашому Telegram-каналі та сторінці у Facebook.