Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) та Антикорупційна ініціатива Європейського Союзу презентували результати опитування «Корупція в Україні: розуміння, сприйняття, поширеність». Польовий етап і обробку даних у межах цього опитування здійснила компанія Info Sapiens.
Дослідження було проведено за Методикою стандартного опитування щодо рівня корупції, розробленою НАЗК. Дані дослідження порівнюються з отриманими у 2017 році під час опитування, проведеного за цією ж методикою.
Для дослідження було опитано три цільові аудиторії: населення, бізнес та експерти.
За результатами опитування зокрема було отримано наступні дані:
- На думку громадян, корупція – друга з найбільших проблем в Україні після військових дії в Донецькій і Луганській областях. Так, 69% громадян вказали корупцію серед дуже серйозних проблем України. Стосовно військових дії на сході України такої думки дотримується 72,7% українців;
- До 44,2% українців стикалися з корупційними практиками. Так, протягом опитування було виявлено, що більшість громадян не мають чіткого розуміння щодо того, які практики варто вважати корупційними, та толерують деякі з них. Коли відповідне питання було поставлено без зазначення певної сфери, то 27% заявили про те, що вони особисто або їх родичі стикалися з корупцією за останній рік. Коли були поставлені питання щодо окремих випадків корупції (наприклад, вимагання «благодійних внесків» у лікарнях), то 44,2% громадян підтвердили, що вони особисто або члени їх сім’ї стикнулися з такими практиками;
- За оцінками підприємців, рівень поширеності корупції в Україні знизився. За п’ятибальною шкалою підприємці оцінили рівень поширення корупційних практик в Україні на 4,23 (коли задавалося пряме питання). У 2017 році цей показник становив 4,52;
- Бізнес та громадяни стверджують, що найперше Україні потрібно подолати корупцію у судах. Так вважають 56,9% підприємців та 52,2% від усього населення.
Дізнатися більше про дані опитування можливо за посиланням: https://bit.ly/2ZlYNcu
Як зазначив заступник Голови НАЗК Іван Пресняков під час презентації опитування, отримані дані НАЗК використає під час розробки Антикорупційної стратегії.
Нагадуємо, що організація проведення досліджень з питань вивчення ситуації щодо корупції – одне з повноважень НАЗК, передбачених Законом України «Про запобігання корупції». Такі дослідження допомагають оцінити думку населення щодо ефективності антикорупційних заходів та використати ці дані під час розробки нових антикорупційних політик або внесення необхідних змін до вже існуючих документів.
Опитування було проведено в рамках широкої програми співпраці НАЗК з Антикорупційною ініціативою Європейського Союзу в Україні, яка фінансується ЄС і співфінансується та впроваджується Міністерством закордонних справ Данії.