У 2021 році Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) завершило повну перевірку 1026 декларацій та виявило недостовірні відомості на суму понад 1,2 млрд гривень.
У кожній третій декларації було виявлено порушення, які передбачають кримінальну або адміністративну відповідальність.
Ознаки кримінальних правопорушень виявлені у 119 деклараціях. У деклараціях цих посадовців виявлено ознаки подання недостовірних відомостей на суму понад 1,1 млн гривень (за ст. 366-2 Кримінального кодексу України).
Зокрема, порушення виявлені в деклараціях таких посадових осіб:
- 2 судді Конституційного Суду України (КСУ)
- 2 судді вищих судів
- 19 народних депутатів України
- 3 заступників голів обласних державних адміністрацій
- 65 депутатів місцевих рад
Поміж осіб, у деклараціях яких виявлено недостовірні відомості на значну суму:
- народний депутат України – виявлено недостовірні відомості понад 73 млн гривень;
- депутат Одеської обласної ради – недостовірні відомості 69,9 млн гривень;
- заступник начальника відділу ДФС України – недостовірні відомості 64,6 млн гривень;
- присяжний Хмельницького міськрайонного суду – недостовірні відомості 57,6 млн гривень;
- депутат Одеської обласної ради – недостовірні відомості 45 млн гривень.
З них у 11 деклараціях виявлено ознаки необґрунтованості активів:
- колишній заступник Державного бюро розслідувань
- народний депутат України
- поліцейський
- 2 держслужбовці категорії «Б»
- 6 депутатів місцевих рад
Ознаки адміністративного правопорушення (за ч. 4 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення – декларування недостовірної інформації на суму від 227 тис. до 1,1 млн гривень) виявлено в 171 декларації, зокрема поданих такими особами:
- суддя КСУ
- суддя Верховного Суду
- 2 міністри
- 7 заступників міністрів
- 16 народних депутатів України
- 5 заступників голів обласних державних адміністрацій
- 48 депутатів місцевих рад
Водночас у 351 декларації НАЗК виявило незначні порушення, які не мають грошового вираження. Ще в 385 деклараціях – встановлено недостовірні відомості на суму до 100 прожиткових мінімумів, яка не тягне за собою відповідальність.
Як завершено перевірку декларацій залежно від підстав початку перевірки?
- На підставі високої посади (за Порядком черговості, який передбачає перелік високопосадовців, чиї декларації мають бути перевірені найперше) НАЗК провело повну перевірку 669 декларацій та загалом виявило недостовірні відомості на понад 183 млн гривень.
- Завдяки зверненням громадян та журналістів у деклараціях посадовців загалом було виявлено недостовірні відомості на 418 млн гривень.
Також у 5 деклараціях, перевірку яких було розпочато за зверненнями, виявлено ознаки необґрунтованості активів, в одній декларації – ознаки незаконного збагачення.
- За результатами аналізу ризиків у деклараціях цифровими інструментами НАЗК провело повну перевірку 161 декларації. Загалом виявлено недостовірні відомості на понад 522 млн гривень.
- За результатами проведеного Агентством моніторингу способу життя понад 30 посадовців завершено повну перевірку 13 декларацій. Під час перевірки інформація підтвердилась щодо 100% декларацій – у всіх 13 перевірених деклараціях виявлено ознаки правопорушень на загальну суму понад 153 млн гривень.
Куди передані матеріали про виявлені ознаки недостовірного декларування?
- Матеріали про виявлені ознаки кримінальних правопорушень передані до Національного антикорупційного бюро України, Національної поліції України, Державного бюро розслідувань або Офісу Генерального прокурора для відповідного реагування.
- судді Конституційного Суду України;
- судді Верховного Суду;
- судді Вищого антикорупційного суду;
- 14 народних депутатів України;
- 5 депутатів обласних рад.
- Інформацію про виявлені ознаки необґрунтованості активів передано до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури для звернення в подальшому до Вищого антикорупційного суду з позовом про визнання необґрунтованими активів та стягнення їх у дохід держави.
- Уповноважені особи НАЗК склали та направили до суду 52 адміністративні протоколи за ч. 4 ст. 172-6 КУпАП стосовно високопосадовців.
На сьогодні вже 5 осіб суд визнав винними у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-6 КУпАП.
З них 2 рішення судів першої інстанції, незважаючи на апеляційне оскарження, набрали законної сили:
- стосовно колишнього заступника Міністра інфраструктури;
- стосовно начальниці Київського міського відділу державної реєстрації шлюбів.
Нагадаємо, що всі результати перевірки та контролю декларацій розміщені на нашому вебсайті в розділі «Моніторинг діяльності НАЗК».
[metaslider id=68762]